Tlačová Správa: Steve Jobs odchádza z vedenia Apple

Predstavenstvo spoločnosti Apple oznámilo, že Steve Jobs rezignoval z funkcie generálneho riaditeľa. Za nového generálneho riaditeľa spoločnosti vymenovalo Tima Cooka, ktorý doposiaľ vykonával funkciu prevádzkového riaditeľa spoločnosti Apple. Jobs bol s okamžitou platnosťou zvolený za predsedu a rovnako aj Cook zaujme miesto v predstavenstve.


„Stevove mimoriadne vízie a vodcovské schopnosti zachránili Apple a doviedli ju na pozíciu najinovatívnejšej a najhodnotnejšej technologickej spoločnosti sveta,“ povedal za predstavenstvo spoločnosti Apple Art Levinson, predseda predstavenstva spoločnosti Genentech. „Steve má hlavný podiel na úspechoch spoločnosti Apple, do ktorej pritiahol neskutočne kreatívnych zamestnancov a prvotriedny manažérsky tím. Na svojej novej pozícii predsedu predstavenstva bude Steve naďalej prispievať k činnosti spoločnosti Apple svojimi jedinečnými postrehmi, kreativitou a inšpiráciou.“

„Predstavenstvo je presvedčené, že Tim je správnym kandidátom na pozíciu nášho generálneho riaditeľa,“ dodal Levinson. „Za 13 rokov v služnách spoločnosti Apple dosiahol Tim výnimočné výsledky, preukázal pozoruhodný talent a zdravý úsudok vo všetkom, čo robí.“

Jobs dnes odovzdal svoju rezignáciu predstavenstvu a dôrazne mu odporučil, aby postupovalo podľa plánu nástupníctva a za generálneho riaditeľa vymenovalo Tima Cooka.

Cook ako prevádzkový riaditeľ dosiaľ zodpovedal za akýkoľvek medzinárodný predaj a aktivity, vrátane riadenia celého dodávateľského reťazca spoločnosti Apple, obchodných aktivít, služieb a podpory na všetkých trhoch a vo všetkých krajinách. Takisto bol na čele divízie Macintosh spoločnosti Apple a zohral kľúčovú úlohu pri rozvoji vzťahov so strategickými predajcami a dodávateľmi, pričom sa mu podarilo flexibilne reagovať na požiadavky čoraz náročnejšieho trhu.

Spoločnosť Apple je tvorcom počítačov Mac, najlepších osobných počítačov na svete, a softvéru OS X, iLife, iWork a profesionálnych aplikácií. Apple je vďaka svojim prehrávačom iPod a internetovému obchodu iTunes lídrom revolúcie digitálnej hudby. Spoločnosť Apple so svojím revolučným zariadením iPhone a obchodom App Store od základov zmenila používanie mobilných telefónov a nedávno na trh uviedla zariadenie iPad 2, ktorý definuje budúcnosť mobilných multimediálnych a počítačových zariadení.

24. august 2011

List od Steva Jobsa

Predstavenstvu spoločnosti Apple a komunite Apple:

Vždy som vravel, že ak raz príde deň, keď už nebudem môcť plniť svoje povinnosti a očakávania ako generálny riaditeľ spoločnosti Apple, budem prvý od koho sa to dozviete. Ten deň, žiaľ, prišiel.

Týmto rezignujem z funkcie generálneho riaditeľa spoločnosti Apple. Ak to predstavenstvo uzná za vhodné, rád by som zastával pozíciu predsedu predstavenstva, riaditeľa a zamestnanca spoločnosti Apple.

Pokiaľ ide o môjho nástupcu, dôrazne odporúčam postupovať podľa nášho plánu nástupníctva a za generálneho riaditeľa spoločnosti Apple vymenovať Tima Cooka.

Som presvedčený, že dni najväčších úspechov a inovácií má Apple ešte pred sebou. Teším sa na to, že na svojej novej pozícii budem môcť sledovať tieto úspechy a prispievať k nim.

V spoločnosti Apple som našiel niekoľkých svojich najlepších priateľov a všetkým Vám ďakujem za roky, počas ktorých som s Vami mohol spolupracovať.

Steve