Tlačová správa: Adobe Touch Apps mení kreatívny softvér

Spoločnosť Adobe ohlásila Adobe Touch Apps, rodinu šiestich intuitívnych dotykových aplikácií určených pre tablety s Androidom a pre Apple iPad, ktoré umožňujú komukoľvek rozvíjať nápady a prezentovať svoje kreatívne schopnosti kdekoľvek a kedykoľvek. Tieto nové aplikácie, inšpirované softvérom Adobe Creative Suite, prinášajú miliónom užívateľov tabletov kreativitu na profesionálnej úrovni. Aplikácie sa zameriavajú na niekoľko oblastí tvorivého procesu – na úpravy obrazu, skicovanie, návrh dizajnových konceptov, vývoj prototypov webových stránok a mobilných aplikácií a prezentáciu finálnych výsledkov práce. V strede pozornosti sa nachádza Adobe Photoshop Touch, aplikácia, ktorá vôbec prvý krát prináša tvorivú a editační silu aplikácie Photoshop na zariadenia typu tablet.

Adobe Touch Apps, ktoré budú čoskoro k dispozícii ako samostatné aplikácie, sú základnou súčasťou Adobe Creative Cloud, novej iniciatívy spoločnosti. Adobe Creative Cloud má ambíciu stať sa celosvetovým kreatívnym centrom, kde budú mať užívatelia prístup k aplikáciám pre stolné počítače a tablety. Súbory vytvorené pomocou Adobe Touch Apps môžu byť zdieľané, prezerané na rôznych zariadeniach nebo prevedené do softvéru Adobe Creative Suite pre ďalšie vylepšenie. Adobe Touch Apps môžu byť ovládané prstami alebo stylusom.

Adobe Touch Apps mení definíciu kreatívneho softvéru

Nová rodina Adobe Touch Apps umožňuje užívateľom tvoriť na zariadeniach typu tablet a oslobodiť sa od stolného počítača alebo notebooku. Nové Adobe Touch Apps zahrňujú:

  • Adobe Photoshop Touch umožňuje užívateľom meniť obrázky pomocou hlavných funkcií Photoshopu v aplikácii postavenej na mieru pre tablety. Pomocou jednoduchých pohybov prstov môžu užívatelia kombinovať viac fotografií a obrázkov vo viacerých vrstvách, previesť úpravy a používať profesionálne efekty. Nástroj pre výber nazvaný Scribble umožňuje užívateľom jednoducho extrahovať objekty v obraze voľným posunom a určovať, čo sa má ponechať a čo sa má odstrániť. S technológiou Refine Edge z Adobe Photoshopu môžu byť pri výbere jednoducho vyhodnotené aj ťažko vyberateľné oblasti s mäkkými hranami, ako sú napríklad vlasy. Okrem toho umožňuje aplikácia užívateľom vďaka integrácie s Facebook a Google Search rýchle nájsť obrázky, zdieľať výtvory a prezerať komentáre. S využitím synchronizačných schopností, ktoré sú súčasťou Adobe Creative Cloud, môžu byť súbory otvorené v programe Adobe Photoshop.

  • Adobe Collage pomáha kreativcom zachytiť myšlienky a koncepty tak, že s ním môžu kombinovať inšpiratívne obrazy, kresby, texty a súbory Creative Suite do konceptuálnych koláží (moodboards). Funkcie zahrňujú import obrázkov, štyri prispôsobiteľné typy pera pre kreslenie, vkladanie textu a aplikáciu farebných tém. Prakticky neobmedzené plátno rastie podľa umiestňovaného obsahu. Súbory môžu byť ďalej zdieľané alebo prevedené pre ďalšie spracovanie pomocou Adobe Photoshopu.

  • Adobe Debut umožňuje užívateľom prezentovať návrhy klientom a zúčastneným stranám prakticky kdekoľvek. Adobe Debut rýchlo otvára špeciálne verzie súborov Creative Suite pre pohodlné zobrazenie na tablete, vrátane vrstiev Photoshopu a plátien Illustratoru®. Pre spätnú väzbu je určený nástroj pero, ktorý slúži pre pridávanie poznámok a kresieb do hornej vrstvy návrhu.

  • Adobe Ideas je jednoducho zvládnuteľný vektorový nástroj pre kreslenie. Ťahy realizované pomocou stylusu alebo prstov sú hladké pri každej úrovni zväčšenia. Užívatelia si môžu vyberať farebné motívy a pretiahnuť na plátno obrazové súbory, ktoré je možné ovládať ako samostatné vrstvy. Hotové výsledky sú potom prístupné v programe Adobe Illustrator alebo Photoshop.

  • Adobe Kuler zjednodušuje vytváranie farebných kombinácií, ktoré môžu inšpirovať každý dizajnérsky projekt. Je možné využívať stovky tisíc Kuler motívov, ktoré sú už teraz k dispozícii vďaka kreatívnej komunite, ale je možné takisto skúmať a objavovať nové farebné kombinácie. Sociálny aspekt služby je posilnený možnosťami hodnotenia a komentovania tém, ktoré môžu byť exportované ako farebné vzory pre projekty Adobe Creative Suite.

  • Adobe Proto umožňuje vývoj interaktívnych drôtených modelov a prototypov pre webové stránky a mobilné aplikácie na tablete. Nápady sú prezentované a zdieľané s tímami a klientmi pomocou dotykového rozhrania. Gestá vyjadrujú dizajnový koncept, vysvetľujú štruktúry webových stránok alebo demonštrujú interaktivitu. Drôtený model alebo prototyp je možné exportovať ako štandardný HTML, CSS a JavaScript, a pre okamžitú kontrolu a schválenie zdieľať v prehliadačoch.

  • Adobe Touch Apps nadväzujú na uvedenie Adobe Carousel, fotografického riešenia, ktoré umožňuje prístup k celej knižnici fotografií na tabletoch, smartphonoch a stolných počítačoch – bez nutnosti ručného ukladania a synchronizácie. Užívateľ bude mať všetky svoje fotografie prístupné nezávisle d toho, kde sa nachádza, a môže ich vylepšovať pomocou rovnako výkonných technológií spracovania fotografií, ako je Adobe Photoshop Lightroom®.

Ceny a dostupnosť

Adobe Touch Apps budú k dispozícii na platforme Android v novembri 2011. Společnosť Adobe očakáva dostupnosť pre iOS na začiatku roku 2012. Adobe Ideas pre iPad je už k dispozícii. Cena je v USA 9,99 USD za každú aplikáciu. Prístup k funkciám Adobe Creative Cloud pre prezeranie, zdieľanie a prenos súborov je v cene každej Adobe Touch App. Podrobnosti o cenách Adobe Creative Cloud a jeho rozšírených schopnostiach týkajúcich sa aplikácií, služieb a komunity budú oznámené v novembri 2011.

Užitočné odkazy a videá