Tak som trocha majstroval alebo ako som starší notebook k životu prebral

Také malé geekovanie

Včera som sa rozhodol, že po dlhom čase oprášim svoj postarší notebook čo mi tu  u dlhšiu dobu ležal ľadom a dokonca bez HDD. Povedal som si teda,  že sa mrknem na to, čo tento krásavec dokáže, ak mu dám trocha viac RAM, SSD disk, a Windows 8. Otázka prvá, kde vziať SSD a nekradnúť. Odpoveď bol naporúdzi hneď za rohom. Jedno 200GB SSD sa totiž nachádzalo v Mac mini. A tak som vytiahol svoje náčiníčko, a poď ho rozoberať mini. Poviem vám, že je to celkom slušné puzzle. Ale dal som to, ako sa vraví,  a disk bol vonku a s ním aj RAM.

 

Uvedomil som si, že sú  v mini klasické notebookové RAM, takže prečo ich nenainštalovať. Lenže to som ešte netušil, že nie je RAM ako RAM. Mini som zas zložil nazad RAM a SDD nahodil do notebooku, a poď ho na prvé spustenie. Sprvu sa zdalo, že je všetko na parádu. Dokonca aj Windows 8 relatívne šlapali. Hry tiež celkom slušne, keďže je v notebooku ATI Radeon HD. Síce staršieho dáta, ale je. Lenže ouvej.

Lenovo Thinkapd E125

 

Po čase začali veľké problémy. Hry začali brutálne sekať. Chrome žral výkon ako nepríčetný. No prosto všetko sa brutálnym spôsobom spomalilo. Dumal som, čo do kelu som spravil zle. Napokon ma napadlo, či nie je chyba v RAM, respektíve niekde medzi RAM, doskou a CPU. A čuduj sa svete bola.

index

 

A tak 8GB RAM letelo z notebooku von, a vrátil som dnu pôvodný 4GB modul. Nie som expert na hw ale domnievam sa, že na príčine bola možno iná frekvencia RAM. Ktovie. Isté však je, že notebook chytil s týmto fixom druhý dych,  šlape ako hodinky. Čomu samozrejme pomáha aj SSD disk. Inak priatelia ak aj vy takto po nociach geekujete, podelte sa o svoje zážitky. Čo ste naposledy rozoberali ?