S času na čas sa pri nejakej príležitosti stane, že si TV a média zoberú na paškál počitačové hry. Samozrejme neočakávajte ale, že ich budú chváliť. Skôr naopak. Pekne sa do počítačových hier oprú. A to dosť nevyberavým spôsobom. Potom počítačové hry v očiach verejnosti vyznejú ako príčina toho, že niekto niekoho zastlrelí, prípadne, že spôsobí nejakú dopravnú nehodu, lebo veď sa inšpiroval počítačovou hrou, a tak apriori sú všetci hráči a všetky počítačové hry strojcom zla, a priam nástrojom pekelným.
Lenže každá minca má dve strany. Áno uznávam, že u niektorých jedincov môžu hry vyvolať nežiducé stavy, zvlášť ak sa to s hraním preháňa. Avšak na druhej strane som toho názoru, že hry, aj tie akčné sú na niečo dobré. Minimálne si pri strielačke precvičíte postreh, keďže musíte okamžite reagovať na danú situáciu. Nehovorím už o online hraní, kde by napríklad pri Counter Strike nemala chýbať teamová spolupráaca. A to tiež nie je na zahdenie, naučiť sa aj keď formou hry, spolupracovať v teame.
Kapitolou samou o sebe sú potom strategické hry, kde musíte rozmýšľať nad ťahom nepriateľa aj o ťah dva dopredau. Nehovorím už o hrách športových, ktoré priam podporujú súťaživosť. Vidím to krásne pri najnovšej závodnej hre Real Racing 3, kde si krásne porovnávame dosiahnuté výsledky.
Takže ako vidno, hry nie sú strojcom všektého zlého. Môžu priniesť aj veľa dobrého, ako napríklad precvičenie si postrehu, teamovej spolupráce, či logického a strategického myslenia a podporenia súťaživého ducha. Viete ono je to hlavne o tom danom človeku. No a samozrejme médiá by sa mohli k téme hier postaviť aj trocha objektívnejšie. A nehádzať všetkých hráčov, herných vývojárov a hry do jedného vreca, a zaškatuľkovať ich ako niečo apriori zlé, lebo tak to vôbec nie je.
A ako ste na tom vy? Pomohli vám hry v precvičení postrehu, prípadne strategického myslenia, či reflexov ? Aké hry si radi zahráte a koľko času im venujete ?