Stará dobrá klasika – alebo spomienka na staré PC hry

Dnes keď som si ráno čítal Inet.sk zaujal ma tam jeden článok. Bol od Miša Slančíka a predstavoval tie najklasickejšie hry prerobené pre platformu PDA. Poviem vám zaliala ma vlna nostalgie pri pohľade na screeny z Heroes 2 alebo X-com. A tak ma Mišo ani nevie ako inšpiroval k napísaniu tohto článku o starých dobrých PC klasikách. Nuž poďme sa na ne spoločne pozrieť a poďme si zaspomínať.

Akčné a 3D akčné hry

Akčné hry sú môj celkom obľúbený žáner a tak si predstavíme niektoré klasiky tohto žánru

Anotherworld

Tak táto hra je vážna klasika. Avšak na svoju dobu bola podľa môjho názoru celkom revolučná. Veď ak si zaspomínate už len na na to obdobie veľmi prepracované intro v ktorom sa náš hrdina vedec nedopatrením teleportuje na nejakú prapodivnú planétu tak neostáva nič iné než uznať že to bol skvelý kúsok. Ako po stránke grafickej tak aj postránke hratelnosti bola táto hra naozaj dobrá a rád som ju hrával. Dokonca tuším ešte na moje  486tke ktorá mymochodom neviem akým zázrakom funguje dodnes 😀 A to sa písal rok 1991. Keď tuším 486tka bola vrchol pokroku. Nuž ale poďme ďalej.

Budokan

Tak toto je veľmi stará klasika. Jedná sa o bojovku v štýle Mortal Kombatu avšak so zameraním na karate. Mohli ste si dokonca vybrať akú zbraň proti súperovi použijete. Či pôjdete proti sebe päsťami alebo palicami. Tuším tam dokonca boli aj hviezdice, ale tým si už tak veľmi istý niesom. Písal sa rok 1987. Ale mus´m povedať, že aj táto hra vedela človeka riadne a na dlhú dobu pobaviť. A to už ani nevravím keď ste to hrali dvaja proti sebe to bola už celkom mela. 😀

DOOM

Nuž pri tomto titule hádam ani netreba veľa slov. Len si dovolím povedať, že Doom bol vo sovjom obdobý zrejme priekopníkom herného žánru. Dokonca sa mi zdá, že Doom II ako prvý priniesol multiplayer. Samozrejme ak sa mýlim ma opravte. Keď vyšla táto hra písal sa rok 1993

Strategické hry

Civilization

Nuž pôvodná Civilization  je perla strategického žánru a nebojím sa povedať, že aj tak trochu jeho stará mama 😀 Idea hry bola vskutku geniálne jednoduchá. Za pomoci obchodu a diplomacia nuž a keď to nešlo inak aj vojny si podmaniť celý svet. Hralo sa to výborne a mám dojem, že mnoho ľudí by si staručkú Civilization strihlo kľudne ešte aj dnes. V dobe jej vydania sa písal rok 1991. Mimochodom priznajte sa koľkí ju ešte hrávate. Myslím úplne prvú verziu.

Colonization

Neviem či bola táto hra pôvodne myslená ako pokračovanie Civilization. Ale aj keď nebola tak sa veľmi vydarila. V tomto prípade ste sa za pomoci podobných zbraní, teda diplomacie, vojny a obchodu pokúšali kolonizovať Ameriku. Tiež to bola veľmi príjemná stratégia. Človek ani nevedel ako a strávil pri nej hodiny. To bolo v roku 1994.

Dune 2

Nuž a na záver tohto mini spomínania ktoré sa nejak rozrástlo 😀 si nechávam mamku realtime stratégií Dunu 2. Tak veru  svojho času bola táto hra priam geniálna stratégia a vedel som ju hrať hodiny. Dnes ju samozrejme prekonávajú jej novodobejšie pokračovateľky ale Duna 2 bola absolútne prvá realtime stratégia. A toto prvenstvo jej myslím uprieť nemožno. A to určite autori ani netušili akú vlnu v RTS žánre spustia. V čase vydania sa písal rok 1992

Tak pevne dúfam, že sa vám toto moje malé osobné spomínanie páčilo. Inak skúste mi napísať aké klasiky ste hrávali. Som na to celkom zvedavý a už sa neviem dočkať komentárov.

3 názory na “Stará dobrá klasika – alebo spomienka na staré PC hry

  1. nemozem si pomoct, ale Duke NUkem 3D je pre mna dodnes najvacsou legendou PC hier. hraval som to pred 10 rokmi, v noci, mnohokrat az do svitania a nemohol som sa od toho odtrhnut. neuveritelne aka neskutocna hra sa dala urobit a zmestit do 30 MB.

  2. Hral som všetko to, čo tu spomínaš. Dobre si spomínam na noci strávené pri Dune2, ako aj na dni a noci, ktoré som strávil napr. pri kolonizácií. Ach jaj, dobré to boli hry.

  3. Spätné upozornenie: vybrali.sme.sk

Nie je možné pridávať komentáre.