SONY NEX VG10E tak trocha iná kamera

Tento týždeň som dostal jedinečnú možnosť testovať kameru SONY NEX VG10E. Hned´ na úvod sa Vám musím priznať, že podobne zaujímavú kameru som ešte v rukách nedržal, a je dosť možné, že tak skoro už ani držať nebudem. No a čím je táto kamera tak odlišná od iných ?  Pod´me sa na to spoločne pozrieť.

Dizajn

Kamera SONY NEX VG10E zaujme okamžite na prvý pohľad svojím až profesionálnym dizajnom. Hornej časti dominuje akási rukoväť na ktorej jednom konci je plnofarebný hľadáčik, a na druhom vysokokvalitný mikrofón. Hľadáčik môžete samozrejme naklápať podľa toho ako vám to najviac pri snímaní vyhovuje Po odklopení krytu na rukoväti sa vám odhalia sloty pre prídavné príslušenstvo ako napríklad  prídavné osvetlenie. NA rukoväti s pravej strany potom ešte nájdete dobre schovaný jack pre externý mikrofón. No a takýchto prekvapení kamera skrýva viac.

DSC_0005

Na Pravej strane kamery nájdeme dalšie elegantne schované konektory. Pod tou väčšou krytkou nájdeme konektor pre HDMI či konektor pre USB kábel. Pod tou menšou, zase nájdeme jack pre slúchadlá a konektor pre adaptér. Inak ke´d sme pri adaptéri. SONY pri tejto kamere použilo celkom zaujímavé riešenie. Ku kamere dostanete totiž samotatne nabíjačku na baterku a samostatne adaptér, pokiaľ plánujete nahrávať na dlhšie a potrebujete stabilné napájanie siete, Na zadnej strane kamery sa následne nachádza veľmi elegantne maskovaný priestor pre batériu, ktorý je mimochodom dostatočne veľký aby so doň pohodlne vmestili aj väčšie akumulátory , a aby popri tom všetkom nevytŕčali s kamery von. No a  dalej tu nájdeme už len veľké tlačidlo nahrávania kombinované s vypínaním kamery, tak ako sme u kamier od SONY zvyknutý, no a nakoniec tlačidlo prepínania medzi fotografovaním a nahrávaním videa.

DSC_0007

DSC_0008

Na ľavej strane kamery sa nachádza veľký vyklápací displej, pod ktorým nájdete sériu ovládacích prvkov. Jednak je to celkom šikovné potvrdzovacie tlačidlo kombinované s kolieskom pre pohyb menu, ktoré funkčne asi najviac pripomenie klasické koliesko na myši. Ďalej tu nájdeme tlačidlo pre White Balance či Gain, alebo pre prepínanie medzi LCD displejom a hľadáčikom. No a samozrejme tlačidlo play a menu, ktorých funkcie hádam nemusím dáko špeciálne popisovať. Pod displejom nájdeme slot pre SD a Memoristick karty, ke´dže táto kamera nemá prekvapivo žiaden HDD ako som pôvodne očakával, ale ukladá práve na tieto spomínané médiá. Teraz sa však dostávame k najzaujímavejšej časti tejto kamery, a to sú objektívy.

 

DSC_0006

Objektívy ? Nie snád jeden objektív ?

Veruže  nie. Zaujímavosťou tejto kamery je totiž systém,  ktorý SONY použilo už pri fotoaparáte NEX, ktorý som pred nejakým časom na blogu recenzoval. Preto vlastne aj NEX v názve samotnej kamery. Totiž objektívy na tejto kamere sú vymeniteľné  tak isto ako na fotoaparáte NEX. Ono totiž fotografická časť kamery pocháda kompletne s fotoaparátu NEX. Kamera je tým pádom akýmsi skombinovaním zrkadlovky a klasickej kamery. A tak ak máte fotoaparát NEX nie je problém jeho objektív použiť ku kamere NEX a naopak, pretože sú navzájom kompatibilné. Osobne som mal k dispozícii štandardný  objektív, a jedene teleobjektív, a bolo celkom zaujímavé vidieť ako rozdielne kamera s oboma vyzerá. No a samozrejme rozdielne sú tým pádom aj výsledky práce, či už fotografickej alebo filmárskej.

DSC_0015

Režimy nahrávania a fotografovania

Pomaly ale isto sa od objektívov a dizajnu dostávame  k tomu čo vás bude tiež určite zaujímať. A  to v akých režimoch dokáže táto kamera zaznamenať video alebo fotografie. Pri zaznamenaní videa máme v nastaveniach tri možnosti. A to HQ 9M , FH 17M a FX 24M. Pri fotografiách tu potom máme možnosť vybrať veľkosť fotografie od  2,9M až po 12M, a tak isto si môžeme vybrať pomer strán 3:2 alebo 16:9. Tak isto si môžete tak ako pri klasickej zrkadlovke vybrať najrôznejšie režimy snímania. Či už automatický, alebo podľa potreby a vašej fotografickej, prípadne filmárskej zručnosti.

 

DSC00085

fotografická ukážka

Čo dodať na záver ?

Kamera SONY NEX VG10E je určite veľmi zaujímavým počinom spoločnosti SONY. Výborným ťahom sú isto vymeniteľné objektívy a použitá platforma fotoaparátov NEX. Jediné čomi hádam trocha vadilo, že displej sa nedá otočiť o 360 stupňov čo by sa mne ako videobloggerovi veľmi hodilo. Ale táto kamere je už skôr určená na také polo profesionálne využitie. Trochu ma však šokoval cena tejto kamery, ktorá sa šplhá až k neskutočným 1999€. Na druhej strane za kvalitu sa platí, a táto kamera nepochybne kvalitná je a splní aj veľmi náročné novinárske, či iné požiadavky.