Seriál: Spoznávame Synology DiskStation DS 414 časť prvá dizajn

Priatelia, v týchto dňoch som dostal na tetovanie veľmi zaujímavé NAS zariadenie Synology DS414 a dlho som  pri pohľade na to kvantum funkcií ktoré toto zariadenie má rozmýšľal ako pojmem jeho testovanie.

Nakoniec som sa rozhodol pre taký dlhodobejší seriál, v ktorom vám povedzme raz mesačne prinesiem pohľad na nejakú konkrétnu vlastnosť tohto zariadenia, aby sme ho spoločne spoznali skutočne detailne, pretože toto zariadenie za to stojí. V dnešnej prvej časti sa pozrieme na jeho dizajn. a hw.

Dizajn

Na prednej časti zariadenia toho veľa nevidno. Nájdete tu v podstate len jedno USB 2.0, 4 LED diódy indikujúce počet diskov a ich momentálny stav, status LED a tlačidlo pre zapnutie zariadenia.

Zaujímavejší pohľad sa nám naskytne po odobratí predného krytu. Pod ním sa totiž nachádzajú 4 šachty pre naše disky. Zapojiť sem môžeme 4 klasické SATA disky, prípadne 4 SSD disky či hot spair disky.

Inštalácia diskov do zariadenia je pri tom úplne jednoduchá záležitosť. Disk len vložíte do daného šuflíku, pevne ho zacvaknete a šuflík zasuniete na svoju pozíciu.  V Synology  inštaláciu diskov proste maximálne zjednodušili.

Zadná strana zariadenia je však tiež celkom zaujímavá. Nájdete tu napríklad hneď dvojicu vetrákov pre dokonalé chladenie systému. Ak sa pýtate na koľko je toto riešenie hlučné, myslím že budete tak ako ja milo prekvapený.

Pri nastavovaní si totiž môžete vybrať, či chcete tichý režim. Vtedy sú vetráky absolútne tiché, avšak systém sa viac zahrieva, alebo chcete chladný režim. Teda vetráky sa točia o niečo viac, a starajú sa o dokonalé chladenie systému. Avšak ani pri druhej možnosti nejde o nejaký extrémny hluk.

Pri pohľade na zadnú časť zariadenia možno mnohých z vás tak ako aj mňa prekvapí prítomnosť dvojice LAN portov. Tá tu však nie je úplne náhodná. Keďže je zariadenie DS414 určené aj pre menšie firmy, dvojica LAN portov zabezpečuje nonstop plynulé pripojenie.

Teda ak sa vyskytne problém na prvom LAN porte, okamžite nastupuje LAN port druhý, a zachraňuje situáciu.

Ako poslednú vec si na tomto zariadení môžete všimnúť dvojicu USB 3.0 portov. K týmto portom môžeme pripojiť externé disky, tlačiarne, ale mám taký pocit že pomocou jednej z aplikácií si môžete z vašej USB kamery spraviť bezpečnostnú kameru, čo si samozrejme hodlám overiť v rámci testovania.

HW výbavička

Ok to bol základný dizajn. Avšak ani  po hárdverovej stránke nie je toto zariadenie tak úplne od veci. práve naopak.

Ako CPU bol  v tomto zariadení použitý procesor MARVELL Armada XP MV78230 s dvomi jadrami a taktom na 1,33 Ghz.

Výrobca v tomto prípade nešetril ani na RAM a zariadeniu dodal  1GB DDR3 RAM,  čo v kombinácii so spomínaným CPU dáva zariadeniu celkom solídny výkon.

Okrem iného zariadene podporuje aj WiFi pripojenie pomocou USB dongle. Avšak si nie som celkom istý, či je to pri tomto type zariadenia vhodné používať, a či nie je lepšie ostať pri dvojici LAN portov s podporou failover funkcie.  🙂

Ako vidno zariadenie DiskStation DS414 je veľmi zaujímavým a komplexným zariadením. Jeho systém DiskStationManager obsahuje množstvo užitočných aplikácií, ktoré si postupne v tomto mini seriáli predstavíme.

Toto prosím berte ako prvý pohľad a základné predstavenie tohto zariadenia. Dúfam, že sa vám takýto seriál bude páčiť, a teším sa na vás pri druhej časti, kde si preberieme základné funkcie DiskStationManagera