Reloop Beatmix konzola pre začínajúceho digitálneho DJ

Dnešný svet sa mení veľmi rýchlo, a technológie zasahujú do všetkých oblastí nášho života. Je jedno či sú to herné konzoly, počítače, mobily, alebo potreby pre DJs. V ešte nie tak dávnych dobách DJ vláčil okrem kompletnej aparatúry mixu, aj kufre plné CD, ako však pokročila technika, vytvorilo sa nové odvetvie Digital Djingu.

Taký začínajúci digitálny DJ toho dnes veľa nepotrebuje. Stačia mu skladby vo formáte MP3. Nejaký ten notebook, a ideálne DJ konzola. Pokročilejší digitálny DJs toho samozrejme nosia zo sebou oveľa viac. My si však dnes predstavíme niečo, čo u mňa na blogu nevidno často. Dnes sa pozrieme na DJ konzolu Reloop Beatmix.

Dizajn a funkcie

DJ konzola Reloop Beatmix prichádza vo veľmi elegantnom čiernom prevedení s dvoma vysoko citlivými jogm. Avšak nejedná sa o žiaden lacný plast, ale o poctivý hliník. Jogy majú dva režimy. Slúžia jednak na rýchle vyhľadávanie v pesničke, no a v druhom režime na efektné scratchovanie. Režimy sa prepínajú tlačidlami po stranách jogov

Pod nimi sa potom nachádzajú tlačidlá pre hot cues.  Hot cues je vlastne akýsi bod v pesničke, na ktorý sa možno kedykoľvek stlačením príslušného tlačidla vrátiť, a vytvárať tak celkom efektné mixy. Vedľa hot cue buttonov sa potom nachádza zdvojene tlačidlo shift/delete. V základnej delete funkcii proste len zmažeme vybrané cue body v pesničke.

Konzola Reloop Beatmix

Reloop Beatmix

Konzola Reloop Beatmix cierna

Reloop Beatmix

Reloop Beatmix

Detajl Reloop Beatmix

 

Pri shift funkcii sa  aktivujú funkcie,, ktoré si predstavíme troška neskôr. Pod hot cue tlačidlami sa na každej strane nachádzajú tlačidlá Play, Cue, Cup a Sync. Po stlačení Shift plnia funkcie Keylock, Fast start a Tap. Vedľa zdvojeného delete/shift tlačidla nájdeme potom zdvojené tlačidlá pre funkcie pithcband a jump. Nad jogmi sa potom nachádzajú tlačidlá aktivujúce funkcie beatmach na dorovnanie bpm, funkci a tlačidlo na aktivovanie samplov a efektov.

Keďže konzola Reloop Beatmix disponuje vlastným audio rozhraním, nesmie na nej chýbať ani tlačidlo aktivujúce odposluch do vašich slúchadiel, aby bol váš mix čo najlepši a najpresnejší.. Nad tlačidlami sa potom nachádza sada potenciometrov.

Prvý z nich určuje ako dlhá bude slučka, ak sa rozhodnete pesničku v nejakom úseku zaslučkovať. Nasledujú potenciometre, ktorými nastavujete najrôznejšie parametre vamy zvolených efektov. No a samozrejme nesmie chýbať ani Pitch fader, ktorým dorovnáte rýchosť pesničiek pri rozdielnom BPM.

V strede konzoly Reloop Beatmix sa potom nachádzajú tri rady potenciometrov. Krajné rady potenciometrov sú určené pre pravý a ľavý kanál. Reguluje sa nimi Gain pre daný kanál, No a samostatne sa potom reguluje hlasitosť výšok, stredov a basov. Pri ich správnom kombinovaní sa dajú dosiahnuť veľmi zaujímavé výsledky pri prechodoch medzi pesničkami.  Potenciometrami v strednom rade sa následne reguluje celková hlasitosť výstupu, hlasitosť slúchadiel, ako aj hlasitosť cue mixu. Pod touto sadou potenciometrov nájdeme multifunkčné koliesko a tlačidlá označneé A a B.

Toto multifunkčné koliesko je veľmi šikovná vec. Pohybujete sa ním totiž po vašej hudobnej knižnici, a tak aj  vďaka tomuto koliesku nemusíte na myš ani len siahnuť, a môžete sa plne sústrediť na mixovanie. Vybraný song potom už len nahráte stlačením tlačidla A alebo B do príslušného decku vo vašom programe.

Pod týmto kolieskom sa však nachádza sada veľmi dôležitých faderov. Jednak sú to ľudovo povedané šable na ovládanie hlastiosti pre každý kanál, no a samozrejme crossfader, bez ktorého je mixovanie v podstate nemysliteľné.

To však nie je všetko, čo nám konzola Reloop Beatmix ponúka. Ako som spomínal, konzola Reloop Beatmix disponuje vlastným audio rozhraním. Nuž a toto je oproti môjmu Numarku Mixtrack II naozaj veľké plius. Nie ste viazaný totiž na audio výstup vášho pc či notebooku, ale konzolu napojíte priamo na vaše reproduktory.

To zvyšuje celkovú presnosť a poskytuje tak nižšiu latenciu pri mixovaní, keďže sa PC nemusí starať ešte aj o vlastný audio výstup, ktorý zabezpečuje sama konzola. Ďalej tu máme samozrejme vstup  pre slúchadlá a aj vstup pre mikrofón.

Sample mix Reloop Beatmix by Branorac on Mixcloud

Ukážkový mix

Zhrnutie

A ako sa s konzolou Reloop Beatmix pracuje ? Nuž musím sa priznať, že veľmi príjemne. Spočiatku ma síce miatlo zdvojené ovládanie niektorých funkcií pomocou delete/shift klávesy. To mohlo byť intuitívnejšie hlavne pri výbere pesničiek.

Po čase som si zvykol aj na tento systém. A treba povedať, že konzola patrí, k tým podarenejším na našom trhu. Za relatívne rozumnú cenu do 200  eur, tu totiž dostanete celkom príjemnú DJ konzolu. Ak teda radi experimentujete s hudbou na PC a nehodláte dať za aparatúru tisícky eur, myslím že táto DJ konzola je na začiatok celkom dobrý nápad.

Avšak dovolím si takú malú poznámku na okraj. Konzola je dizajnovaná špeciálne pre software Virtual DJ. Neznamená to, že by s iným snáď nefungovala. Ale tvorcovia konzoly ju dizajnovali práve v spolupráci s tvorcami software VirtualDJ,  a tak s ním funguje najlepšie. Samozrejme lite edícia software je súčasťou dodávky.

Vlastnosti: 

  • 2-platňový Virtual DJ „all in one“ MIDI DJ controller
  • Zabudované 4-kanálové USB audio rozhranie
  • Priestranná transport sekcia s novo vyvinutými trigger tlačidlami
  • Dve ploché 14 cm XL jog kolesá z hliníka

Konzolu na testovanie zapožičal: Electronic.Star