Recenzia: Projektor Dell M110

V posledných pár rokoch prešli takmer všetky zariadenia procesom miniaturizácie. Z obrovských počítačov sa v priebehu pár rokov stali drobné zariadenia, z obrovských telefónov s anténou sa stali prenosné zariadenia, ktoré už je možné vložiť aj do hodiniek. Takto by sme mohli pokračovať naozaj dosť dlho, až by sme sa dostali k projektorom. A k týmto tímto tzv. mini-projektorom patrí aj Dell M110.

Design

Keď som po prvé tašku s projektorom otvoril, vôbec som si nevšimol, že tam naozaj nejaký projektor je. S rozmermi 104 × 105 × 37 je patrí tento projektor naozaj do triedy tých najmenších. Projektor je takisto veľmi ľahučký (360g) a v prípade že s ním budete cestovať, ho v batožine vôbec nepocítite. Na hornej strane projektora nájdeme hlavné ovládacie prvky, ktorými sú: smerový kruh pre pohyb v menu, tlačidlo „Back“, tlačidlo „Menu“ a o niečo vyššie nájdeme samozrejme power tlačidlo. Všetky tlačidlá sú podsvietené na modro. Napravo od smerového kruhu nájdeme 2 indikátory, ktoré informujú o zvýšenej teplote a o prípadnom prehriatí.
Okrem spomínaných tlačidiel, tu nájdeme aj posuvník, na manuálne zaostrovanie obrazu. Obraz je možné zaostriť až z 3,4 m, kedy sú rozmery premietaného obrazu cca. 230 x 145 cm.
Na prednej strane nájdeme ventilátor a samozrejme šošovku projektora. Na bočných stranách sú len mriežky, pre vyfukovanie vzduchu.
Na spodnej strane sa nachádza nožička, pomocou ktorej sa dá sklon projektora zregulovať az o 7 ° nahor.

„Je libo porty? “

Vzhľadom na to, že je projektor určený primárne na cestovanie, je nutné aby mal dostatok všemožných portov. Toto Dell M110 spĺňa na jednotku. Nájdeme tu HDMI (bohužiaľ kábel nie je súčasťou balenia), Universal I/O port, a Jack konektor pre AV video do ktorého je zároveň možné zapojiť aj slúchadlá, prípadne reproduktory. Nechýba ani slot pre micro SD karty či port pre USB.

Tak a ako to premieta?

Jednoducho a prosto: na svoje rozmery veľmi dobre. Svetelnosť 300 ANSI lumenov je v triede mini-projektorov celkom neobvyklá, priemer je niekde okolo 140 lumenov. Kontrast 10 000:1 je takisto celkom potešujúci a s natívnym rozlíšením  1 280 x 800 bodov sa tento mini-projektor už celkom dosť približuje triede „dospelých“ projektorov.

Na prezeranie prezentácii Dell M110 poslúži na 110%, horšie je to už s pozeraním filmov. Pri pozeraní filmu bude trocha vadiť mierna vyblednutosť farieb a dúhovanosť zelenej farby. Ďaľšia vec, ktorá bude pri pozeraní filmov určite vadiť, je poriadna hlučnosť. Zariadenie je chladené 3 ventilátormi, ktoré sú bohužiaľ veľmi hlučné.
Projektor používa na premietanie LED lampu, ktorej životnosť je až 20 000 hodín. Projektor sám spravuje dobu používania projektora, takže sa vyhnete aj nepríjemnému prekvapeniu, kedy vám projektor zrazu prestane svietiť.

Záver

Dell M110 bol pre mňa celkom príjemným prekvapením. Na svoje rozmery má úctyhodnú kvalitu obrazu, poteší aj možnosť premietať fotky a videá priamo z flash kľúča alebo z micro SD karty. Vec, ktorá už bohužiaľ až tak nepoteší je cena, ktorá sa pohybuje až okolo 550 Eur.