Recenzia: Xperia XZ elegantná mašinka

XPERIA XZ

9.3

Dizajn

9.0/10

Kvalita displeja

9.3/10

Spracovanie

9.3/10

Výkon

9.5/10

Pre

  • Kvalitný displej
  • výkonný hardvér
  • Príprava na Android 7

Proti

  • Slot na sim kartu plast
  • Batéria mohla byť aspoň 3000mAh

Priatelia v posledných dňoch som mal na testovanie zapožičaný smartphone Sony Xperia XZ. A tak je na čase povedať si, ako sa s týmto smartphonom od Sony mobile pracuje, a aký vlastne je,

Dizajn

Xperia XZ patrí medzi tie trocha hrubšie smatphony, čo sa týka širky. Na jeho prednej strane sa potom nachádza 5,2 palcový full HD displej s rozlíšením 1920×1080. A treba uznať, že ten sa naozaj podaril, a pozerrá sa naň veľmi dobre. Podanie farieb je tak isto na veľmi dobrej úrovni,

Pod displejom nájdeme už len mikrofón, no a nad ním  nájdeme až 13 megapixleový predný fotoaparát no  a samozrejme reproduktor.

Na vrchnej stranne ej potom 3,5mm  jack no a zo spodu USB-C port na nabíjanie, či prenos dát.

Slot na nanoSIM kartu potom nájdete na ľavej strane prístroja. Ten je však stále vyrábaný z akéhosi plastu, a za tie roky sa Sony nenaučilo vyrábať klasické kovové šuflíčky na SIM kartu, tak ako to má množstvo iných smartphonov.

Napravo nájdeme potom tradičné vypínanie a zapínanie smartphonu, či ovládanie hlasitosti. Zadnú stranu potom okupuje kvalitný 23 megapixelový fotoaparát s LED bleskom.,

Softvér

 

Čo sa týka softvérovej výbavy, je na tom Xperia XZ veľmi dobre. Ako operačný systém tu bol nainštalovaný Android 6.1 zo známou nadstavbou smartphonov Xperia. Avšak treba povedať, že nadstavba je to dobre vyladená, a pripomína skôr čistý Android, čo je jedine dobre.

 

Osobne totiž nemám rád, ak výrobca pridá vlastnú nadstavbu, ktorá je však v konečno dôsledku viac na škodu, ako na úžitok. Samozrejmosťou je inak príprava na update  na najnovší Android 7 Nougat.

 

Keďže som bol trocha PN využil som čas, a softvérovú výbavu som otestoval napríklad aj hraním náročnejších hier ako je Asphalt 8. No a musím skonštatovať, že  softvér to spoločne s hardvérom zvládal naozaj veľmi dobre.

 

Čo sa týka fotenia, to som vďaka chorobe žiaľ nemal čas nejako dôkladnejšie otestovať. Fotoaparát však disponuje množstvom nastavení s ktorých si vyberie naozaj každý, a každý sa s nimi môže dokonale vyhrať. a na čom to frčí?

Hardvér, alebo na čom to celé frčí

 

Xperia XZ je  po stránke hárdvéru relatívne výkonný smartphone. Ako chipset totiž výrobca zvolil osvedčený Quallcomm Snapdragon 820, doplnený štvor jadrovým procesoorm Kryo, taktovaným na 2,15 Ghz, čo už je celkom solídne delo.

 

Tomu zdatne sekunduje 3GB RAM a 32 alebo 64 GB úložného priestoru. Komu by však ani toto nestačilo, môže si úložisko doplniť o microSD kartu., ale myslím si že tých 64 GB pri najvyššom modeli bude vyhovovať každému. O grafický výkon v hrách sa potom stará karta Adreno 530.

 

WiFI Konektivita

Čo sa týka koonektivity, tak disponuje Xperia XZ všetkým, čo si dnes dokážeme predstaviť. Nájdeme tu WiFi a to aj podporu štandardu ac..

 

Čo sa týka navigácie, je tu okrem tradičného GPS podporovaný aj ruskú systém Glonass, Z ďalších vecí tu potom nájdete tradičný Bluetooth, či NFC.

 

Záver.

 

Čo dodať záverom? Ak ste fanúšikovia smartphonov, a hľadáte nejaký nový smartphone, tak Xperia XZ môže byť pre vás tou správnou voľbou. Kapacita batérie 2900mAh síce neoslní, ale ani nikoho neurazí, O pôžitok s používania sa potom stará Full HD displej doplnený o výkonnú hw výbavičku.

 

Z môjho pohľadu je Xperia XZ vydareným smartphonom spoločnosti Sony, a určite poteší každého.