Recenzia: TP-Link DECO pokryte signálom celý dom bez problémov

DECO M5

9.3

Dizajn

9.0/10

Konektivita

9.0/10

Spracovanie

9.0/10

Stabilita signálu

10.0/10

Pre

  • Jednoduché nastavenie
  • Antivírová ochrana priamo na zariadení
  • Výborná sila signálu v oboch pásmach WiFi
  • Možnosť skontrolovať nastavenie odkiaľkolvek vďaka cloudu

Proti

  • Chýba admin rozhranie spravuje sa len cez app v cloude

Priatelia, túto recenziu začnem trocha netradične. Takým malým príbehom.  Takže poďme pekne na to. 

Máme relatívne veľký poschodový dom, v ktorom sú dosť veľkoryso navrhnuté priestor, s tým, že je to poctivá 50 ročná murárčina, a tým pádom  strop nie je žiaden bakelit, ale nachádzajú sa tam aj dáke železné preklady, a kvantum betónu. No a uznajte, že toto je dosť zlá kombinácia pre WiFi signál, hlavne pre človeka ako ja, ktorý potrebuje byť vkuse online. 

Verte, že som už skúšal množstvo riešení. Od lacných routrov, po drahé 300 eurové zariadenia. Vždy to skončilo tak, že Wifiny museli napokon bežať dve. Jedna hore, jedna na prízemí. A pôsobilo o problémy napríklad pri veciach ako Philpips Hue. 

 

Šťastnou náhodou som sa však dostal k testovaniu celkom zaujímavého zariadenia nazvaného DECO, od spoločnosti TP-Link. Konkrétne sa jedná o model DECO M5 a technológiu Mesh siete. A ako to vlastne funguje ? 

Dizajn a funkcie 

V balení dostanete tri zariadenia, ktoré niekomu môžu pripomínať malé UFO, inému zas, ako to jeden z mojich kamarátov trefne pomenoval lievance. Každé zo zariadení obsahuje dva LAN porty, reset tlačidlo a kontrolnú LED v strede zariadenia. 

Každé zariadenie potom obsahuje dvojpásmové Wifi 400 Mbps na 2,4 GHz + 867 Mbps na 5 GHz  a samozrejme tu nesmú chýbať 4 Wifi antény v každom zariadení pre čo najlepšie pokrytie domu.  

Veľkou výhodou systému DECO je, že sú všetky zariadenia identické , a je teda jedno, ktoré bude hlavné, a bude pripojené k vášmu modemu alebo routru. 

 

Ako sa zariadenia konfigurujú a ako to celé fičí ?  

Systém DECO sa konfiguruje absolútne jednoducho. Do vášho smartphone si stiahnete príslušnú aplikáciu od TP-Link, ktorá zároveň slúži aj ako administračné rozhranie celého systému. 

Prvé zariadenie zapojíte na váš router a spárujete s mobilom. Druhé a tretie zariadenie potom už len zapojíte do elektriny, a vykonáte nastavenia cez aplikáciu na vašom smartphone. Zariadenia budú chvíľu medzi sebou vyjednávať spojenie, a keď je všetko nastavené rozsvietia sa zelené diódy a je hotovo. Sieť pod jediným SSID začína okamžite fungovať. 

Cez veľmi prehľadnú aplikáciu potom nastavujete všetky parametre vašej siete. Môžete tu nastaviť SSID a heslo siete, tak isto tu nastavíte scanovanie antivírovou ochranou od TrendMicro. Nechýba ani možnosť rodičovskej kontroly, ktorá je nastaviteľná napríklad aj pomocou jednotlivých profilov podľa veku vášho dieťaťa. Tak isto si viete pomenovať zariadenia DECO podľa umiestnenia v byte pre vašu lepšiu orientáciu 

Rozhranie aplikácie pre iOS a Android

V pokročilích nastaveniach môžete následne definovať IPv4 a IPv6 adresu, či nastaviť od kedy do kedy má svieťiť kontrolná LED dióda, aby vás nerušila napríklad v spánku 

Tak isto si môžete priamo v aplikácii zmerať rýchlosť vášho pripojenia, čo je určite veľmi užitočná možnosť 

Čo sa týka spoľahlivosti zariadenia DECO, bol som veľmi príjemne prekvapený, ba až mierne šokovaný. Zariadenia sa počas testu ani jediný raz nereštartovali, a všetko bežalo stabilne a rovnako kvalitne, ako pri prvom zapojení zariadenia, a to aj vďaka možnosti nastaviť si priority QoS podľa profilov od Štandard až po Gaming a  Streaming. 

Keď som sa premiestňoval po dome, ani raz som nezaznamenal, že by sa zariadenia od Wifi odpojilo, alebo, že by nastal výpadok kvality pripojenia. Všetko sa dialo tak nejak automaticky, a zariadenie bolo stále online, čo sa mi osobne veľmi páčilo. 

Záver 

Čo dodať na záver? Myslím že Mesh siete sú budúcnosť, a smer, ktorým sa bude uberať pokrývanie našich domovov WiFi signálom. Dôkazom toho je aj vysoko kvalitne spracované zariadenie DECO , ktoré ponúka spoločnosť TP-Link, a ktoré mi zatiaľ ako jediné vyriešilo pokrytie domu jedinou Wifi sieťou  

Pripojenie je naozaj v špičkovej kvalite, a túto kvalitu si udržalo počas celej doby testovania. Áno cena zariadenia je niečo málo cez 300 EUR, ale dostávate za o kvalitu, ktorú podľa mňa nakoniec oceníte. Ja sám veľmi vážne zvažujem kúpu  zariadenia DECO.