V týchto dňoch som mal k dispozícii na testovanie celkom zaujímavý fotoaparát spoločnosti Samsung nazvaný Samsung Galaxy camera.
Je to myslím jeden s prvých fotoaparátov s operačným systémom Android, a tak sa teraz spoločne pozrieme na to ako kombinácia Androidu a fotoaparátu funguje v praxi.
Dizajn
Dizajnovo by som fotoaparát Samsung Galaxy Camera prirovnal k trocha väšiemu kompaktu. Na prednej strane fotoaparátu nájdete objektív Samsung Zoom Lens 4,1 – 86.1mm 1:28 – 5,9 23mm.
Na zadnej strane nájdete veľký, možno až zbytočne veľký 4,8 palcový displej s technológiou Super Clear z rozlíšením 720×1080.
A prečo hovorím o zbytočne veľkom displeji ? Nuž dosť často sa mi stávalo, že ak som fotoparát chytil do rúk tak ako som zviknutý držať napríklad moju zrkadlovku, displej začal okamžite reagovať na dotyk prsta, čo je jemný ergonomický fail. Tento problém by vyriešil o máličko menší displej.
Na spodnej strane sa nachádza závit pre uchytenie fotoaparátu na štandardnom statíve. Ďalej tu nájdete microHDMI výstup. Slot pre microSD kartu, a slot pre dátovú microSim kartu. Pýtate sa na čo je vo fotoaparáte SIM karta ? Tak k tomu sa dostaneme troška neskôr.
Na pravej strane nájdete potom už len vstup pre slúchadlá či pre nabíjacie microUSB. No a vľavo nájdete tlačítko na vysunutie blesku.
Blesk sa následne nachádza na vrchu fotoaparátu, spolu s ním tam nájdete aj tlačidlo pre vypnutie a zapnutie prístroja, či spúšť spolu s ovládaním zoomu.
CPU a na čom to celé beží
Keďže Galaxy Camera nie je ani náhodou obyčajným fotoaprátom, ale fotoaparátom s OS Android 4,1 Jelly Bean s Touch Wiz rozhraním, tak aj tu nájdeme nejaký procesor.
Tým procesorom je rovno štvorjadrový procesor Exynos 4412, taktovaný na 1,4 GHz. Čomu zdatne sekunduje 1GB RAM a 8GB interného úložného priestoru, rozšíriteľného o microSD kartu
S takou to procesorovou výbavou fotoaparát beží naozaj veľmi dobre, a nezaznamenal som, žiadne vážne lagovanie systému.
Na čo mi je preboha SIM karta
Tak túto otázku si určite položili niekoľký z vás. A tu je odpoveď na ňu. Keďže fotoaparát beží na OS Android, bola by veľká škoda nevyužiť to. A tak je Galaxy Camera so SIM modulom ultimátnym riešením na zdieľanie fotografií na sociálne siete.
Predstavte si, že ste niekde v prírode, a odfotíte nádhernú zrúcaninu starého hradu. Lenže, nie je tu WiFi. Ale je tu všadeprítomné 3G. Takže čo spravíte ?
Onu fotografiu zrúcaniny uploadnete pomocou mobilnej siete priamo z vášho fotoaparátu, či už na Facebook alebo Instagram, či akúkoľvek sociálnu sieť podľa vašej chuti.
A ako to vlastne fotografuje ?
Fotoaparát umožňuje fotenie v troch základných režimoch. A to v automatickom, v ktorom mám pocit fotí prevážna väčšina používateľov.
Ďaľším režimom je inteligentný režim. Pri ňom si vyberiete či fotografuejte napríklad portrét či krajinu, a prístroj sa snaží nastaviť čo najlepšie parametre.
No a potom je tu režim manuálny, kde sa so všetkými nastaveniami hráte už vy sami. Osobne som poväčšinou používal automatický, prípadne inteligentný režim.
Čo sa však kvality fotografií týka, som trocha v rozpakoch. Fotoaparát pri svetle podáva celkom fajn výkony. Ale v prítmí to ani s použitým bleskom nie je podľa mňa žiadna sláva.
Áno nie som síce profi fotograf. Ale myslím, že s kvalitou fotografií to mohlo byť o niečo lepšie.
Záver
Ak teda hľadáte fotoaparát, ktorý má niektoré funkcie navyše, a veľmi radi zdieľate fotografie na sociálnych sieťach. Tak možno Galaxy Camera je to pravé pre vás.
Kombinuje v sebe funkcie fotoaparátu a smartphonu, a vďaka OS Android, či 3G a Wifi pripojiteľnosti sa s tohto fotoaparátu stáva dobrý nástroj na rýchle zdieľanie celkom kvalitných fotografií.
Ak však hľadáte profesionálnejšie zariadenie poobzerajte sa radšej po nejakej zrkadlovke.