RECENZIA: Notebook ASUS FX503VD

ASUS FX503VD

8.3

Dizajn

8.0/10

Spracovanie

8.6/10

Konektivita

8.9/10

Výkon

7.5/10

Pre

  • Dostatok USB portov
  • Rýchly štart
  • Neprehrievasa ani klavesnica

Proti

  • Hlučnejšie chladenie

V týchto dňoch sme spoločne s kolegyňou testovali celkom zaujímavý notebook spoločnosti ASUS. Konkrétne sa jedná o notebook ASUS FX503VD-E4082T. Ako ste si iste všimli, nikde nespomínam, že by sa jednalo o notebook herný, ktoré tak radi testujeme. Avšak a tento kúsok je na hranie dostatočne výkonným strojom. Ok poďme ale pekne po poriadku.

Dizajn

Dizajnovo sa jedná naozaj  o veľmi podarený kúsok. Na zadnej strane vidíme veľké strieborné logo ASUS, čo napovedá, že sa zameraním naozaj nejedná o primárne hernú mašinu. Inak by tam miesto loga ASUS svietilo ono známe logo ROG, ale poďme ďalej.

Notebook totiž tak trocha klame telom, a po otvorení veka zistíme, že napríklad klávesnica vychádza z herných notebookov, a to najmä svojim dizajnom, a typickým červeným podsvietením.  Klávesnica je veľmi príjemná, a to ako na písanie , tak aj pri hraní hier, k čomu sa ešte dostaneme.

Nad klávesnicou sa nachádza kvalitný IPS panel z rozlíšením 1920×1080 pixelov, a treba povedať, že na tento displej sa pozeralo naozaj veľmi dobre. Nad displejom potom nájdeme tradičnú HD webkameru.

Pod klávesnicou potom nájdeme  celkom dobre spracovaný touchpad. ktorý je presný, a celkom dobre sa s ním pracovalo. Ok poďme sa ale mrknúť na to, aké porty ponúka tento model notebooku.

Na jednej strane notebooku nájdeme LAN port, HDMI port, dvojicu USB portov, a port pre slúchadlá, no a na druhej strane potom nájdeme čitaku kariet, USB port a obligátny Kensington lock.

Musím uznať, že výbava portov je tu naozaj veľmi dobrá, a úplne dostačujúca, a to na akékoľvek využitie notebooku. Poďme sa však pozrieť na to, čo notebook obsahuje vo vnútri.

Železo

 

Bez príslušného hardware, by nám však boli všetky porty úplne nanič, a tak sa poďme pozrieť na to, čo nám tento notebook ponúka.

V našom prípade bol srdcom celého stroja procesor Intel Core i5 t Kaby Lake taktovaný na na 2,3 Ghz,s Core boost frekvenciou na 3,5 Ghz. čo je naozaj celkom pekný výkon.

O grafiku sa tu starala GPU NVIDIA GeForce GTX 1050 so 4GB DDR5 pamäťou, čo notebooku dodalo dostatočný pracovný, ale aj herný výkon.

Čo sa týka úložiska, to je riešené celkom zaujímavým a praktickým spôsobom.V tomto prípade je totiž použitý hybridný SSHD disk, o veľkosti 1TB, kde sa v jeho malej SSD časti nachádza nainštalovaný operačný systém, a zvyšok disku, je určený pre vaše dáta.

A ako sa nám na tomto stroji pracovalo/Hralo?

Čo sa práce týka, ako som už písal vyššie, komponenty ako klávesnica a touchpad sú veľmi príjemne vyriešené, a musím povedať, že je celkom dobrý nápad, dať na notebook matný displej, čo oceníte hlavne pri písaní článkov niekde vonku.

Čo sa hrania týka, tak sme notebook vyťažovali celkom mohutne záležitosťami ako Battlefield 4, či GTA V. No a treba povedať, že aj niekoľko hodinové herné session zvládal s prehľadom, a to aj bez nejakého vážnejšieho prehrievania systému, vďaka dobre vyriešenému chladeniu.

Čo sa týka batérie notebooku, tá bola 4 článková  a mala kapacitu 64Wh. čo pri bežnej práci stačilo aj na pol dňa. Avšak hru alebo renderovanie videa by ste asi nik rozumný na batérii neriskovali. Takže čo sa batérie týka za nás na tento typ notebooku celkom dobrá výdrž.

Čo sa týka ďalšej konektivity, tak  sú tu štandardné veci ako LAN, WiFi v štandarde ac, či Bluetooth vo verzii 4.1.

 

Záver

Čo povedať na záver? Spoločnosť ASUS sa pri modeli ASUS FX503VD-E4082T, celkom hecla, a vyrobila polo henrý, polo pracovný stroj, na veľmi dobrej úrovni.

Ak teda hľadáte notebook na prácu, a stroj na ktorom si  celkom slušne zahráte aj novšie záležitosti, tak si myslíme, že tento notebook je práve pre vás.

Ak ste však povedzme náročnejší hráč, siahnite radšej po niektorom s notebookov série ROG.