RECENZIA: MotoX4 výkonný smartphone za rozumné peniaze

Moto X4

8.5

Dizajn

9.0/10

Konektivita

8.0/10

Spracovanie

9.0/10

Kvalita fotoaparátu

8.0/10

Pre

  • Kvalitný fotoaparát
  • Širokouhlý záber
  • Rýchle reakcie
  • Certifikácia IP68

Proti

  • Niekomu bude vadiť sklené vyhotovenie

Priatelia, pred nejakým časom som mal  možnosť testovať celkom zaujímavý smartphone. A síce sa jedná o dizajnového krásavca Motorola  Moto X4. No a aký vlastne bol, a ako sa s ním pracovalo ? 

 

Dizajn 

Dizajnovo je Moto X4 naozaj nádherne spracovaný stroj. Prednej strane dominuje 5,2 palcový displej s rozlíšením 1080×1920 s ochranou Corninng Gorilla Glass 3. A musím povedať, že na displej sa pozeralo naozaj dobre, a bol dobre čitateľný aj proti slnku 

Pod displejom nájdeme uz len jedno tlačítko, ktoré v sebe spája ovládací prvok telefónu, home button, a čítačku odtlačkov prstov, ktorá bola inak prekvapivo celkom svižná. 

Na  bočnej strane ptom nájdeme klasické ovládanie hlasitosti a tlačidlo pre uzamknutie/vypnute smartphonu. Naspodu sa nachádza USB-C port, a samozrejme v prípade Motorol tu zostal aj Jack. 

 

Zadnej strane dominuje veľký objekív duálneho fotoaparátu, s čoho jeden objektív je 12 megapixel, a druhý je 8 bez autofocusu. Objektív je trochu väčší, a niekomu môže jeho veľkosť prekážať. Avšak mobil sa mu odmení nádhenrými fotografiami. Samorejme nesmie chýbať ani  výkonný LED blesk. 

Inak keď sme pri fotoaparáte, tak tu sa Motorola celkom hecla. Okrem klasických režimov a režimu hlbokej fotografie, ponúka Moto X4 aj možnosť širokouhlého záberu, ako vídame napríklad na GoPro kamerách. A vedzte, že do fotografie zrazu dostanete oveľa viac informácií. 

Čo sa zdnej strany týka, tak tá je kompletne sklená s veľmi zaujímavou textúrou. Avšak aj tu je aplikovaná ochrana Corning Gorilla Glass. Tak či onak, sklenené vyhotovenie nemusí sedieť každému. 

Inak Moto X4 je prvý Motorola telefón s certifikáciou IP68,  a teda je kompletne prachu odolný a vodotesný podobu  30 minút v hĺbke 1 meter myslím. 

 

Na čom to celé beží? 

Povedali sme si niečo o dizajne, teraz sa pozrime na to, čo poháňa Moto X4. Ako chipser bol vybraný Qualcomm Snapdragon  630 spolu s CPU Cortex A3 ktorý je taktovaný na na 2,2 Ghz a má osem jadier.  

O grafický výkon v aplikáciách a hrách sa postará  grafika Adreno 508. No a celému tomuto sekunduje  4GB RAM a 64GB úložného priestoru. Predáva sa však aj verzia s 3GB RAM a 32GB úložného priestoru. A aby to celé dlho vydržalo má Moto X4  dispozícii 3000mAH batériu.  

Čo sa týka konektivity, nájdete tu všetko od GPS cez NFC, WiFi a Bluetooth, takže s konektivitou nebudete mať naozaj jediný problém. Operačný systémom je v základe čistý Android 7.1 s plánovaným garantovaným update na Android 8. 

Takto fotí Moto X4 

Zaujímavé Moto funkcie 

Ako už býva u moto telefónov dobrým zvykom, obsahujú aj niekoľko netradičných moto funkcií. Na gestá pre zapnutie fotoaparátu, či zapnutie baterky sme si už akosi zvykli. Tu však pribudli nové, veľmi zaujímavé funkcie. 

Moto Key 

Moto Key je vlastne váš manažér hesiel, a kľúč od vášho PC v jednom. Ak totiž máte nainštaovanú aplikáciu Moto Key na vašom PC,, prihlasovať sa k vaším službám, a do vášho počítača budete len pomocou odtlačku prsta na vašom Moto X4 telefóne. Funkciu zatiaľ podporujú len počítače s Windows. 

Moto Voice 

Služba Moto Voice je vlastne klasický hlasový asistent, ktorý funguje celkom dore. Jedinou jeho nevýhodou však je, že nepozná slovenčinu. A tak, ak ho chcete používať, je najlpešie mať mobil nastavený v anglickom jazyku. 

Záver 

Čo dodať? Moto X4 bol pre mňa veľmi príjemným prekvapením. A musím uznať, že novodobá Motorola v podaní Lenova robí čoraz podarenejšie smartphony, pričom sa stále ssnažia udržať cenu v rozumnej hladine. A tak napríklad aj túto krásavicu zoženiete za cenu do 400 eur, čo je myslímza to čo ponúka celkom dobrá kúpa.