Recenzia: MacBook Pro 13 palcový elegantný notebook od Apple

Pri mojom kúpeľnom pobyte na Lúčkach som dostal jedinečnú príležitosť testovať 13 palcový MacBook Pro v najnovšej edícii pre rok 2011. Poďme si ho teda spoločne predstaviť.

Dizajn

MacBook Pro je ako všetky výrobky spoločnosti Apple tak trocha pastvou pre oči a dizajnovou lahôdkou. Na jeho pravej strane nájdete iba štrbinovú DVD mechaniku a bezpečnostný zámok Kensington. Ľavá strana je však omnoho zaujímavejšia. Tu nájdete okrem vstupu pre slúchadlá, čítačku pamäťových kariet. Dva USB porty, FireWire port. Nový unyverzálny Thunderbolt port klasický LAN port a celkom originálne vyriešený konektor na nabíjačku.

Pri konektore na nabíjačku MacBooku sa trocha pristavím. Priznajte si otvorene koľko krát sa Vám stalo že ste zakopli do kábla klasického notebooku a ten temer letel zo stola ? Mne nespočetne krát.

V Apple evidentne mysleli aj na takéto nemilé udalosti, a konektor vybavili magnetom. Ten zabezpečí, že ak zakopnete o kábel, tak nezletí celý MacBook zo stola, ale odpojí sa iba nabíjačka, a vy tak prípadne nepoškodíte svoj drahocenný Mac.

Prednej strane MacBooku dominuje perfektne dizajnovaná klávesnica. Tá je vybavená podsvietením, ktoré sa automaticky prispôsobuje okolitému svetlu. A tak môžete pohodlne pracovať aj v dosť veľkej tme, a nerušiť tak napríklad vašu vedľa spiacu manželku.

Ďalšou kapitolou samou pre seba je touchpad. Ten sa ovláda veľmi jednoducho,a čo nevidieť vám ani nepríde,, že nemá tlačidlá ako touchpady na notebookoch s Windows. Ovládanie je totiž veľmi intuitívne. Ak pritlačíte dvomi prstami vyvoláte tak kliknutie pravým tlačidlom a kontextové menu. Ak posúvate dvoma prstami po touchpade tak tým scrollujete po stránkach v prehliadači. Jednoduchí a komfortné. Nuž a nad klávesnicou je už samotný 13 palcový monitor z lesklým povrchom.

Toľko MacBook Pro po stránke dizajnovej. Pozrime sa v krátkosti na to na čom to beží.

Hardware

MacBook Pro ktorý som mal možnosť testovať bežal na 2,3 Ghz procesore Intel i5. Obsahoval 4GB RAM ako ukladací priestor bol použitý klasický 5400 otáčkový HDD s kapacitou do 500GB. O grafiku sa na celkom solídnej úrovni starala grafika Intel HD Graphics 3000 .Samozrejme by som to nebol ja aby som neotestoval Virtualbox v ktorom bežali Windows 7 a CounterStrike. Treba povedať, že táto kombinácia celkom prekvapila. A hra bola relatívne hrateľná.

OS a náčiníčko

Operačným systémom bol na testovanom notebooku MacOS X Leopard. A treba povedať, že fungoval bez jediného zaváhania. A čo sa týka aplikácií, tak ako pri iMacu, tak ani tu nemohlo chýbať predinštalované iMovie, či Garageband. Áno opakujem sa ale platí moja hláška z recenzie iMac. Kiež by mal takéto aplikácie Windows. Veľmi elegantne je spracovaná aj aplikácia pre Twitter. Malá jednoduchá a efektívna. Dokonca som mal pocit, že aj iTunes tu beží akosi inak než na Windows. Ako prehliadač som používal Chrome pre Mac a treba povedať, že sa Googlu podaril aj pre túto platformu.

Celkový dojem

No a aký je celkový dojem z MacBook Pro pre rok 2011 ? Nuž musím povedať, že sa táto rada Applu veľmi podarila. Trocha som si zvykal na ovládanie touchpadom, ale treba priznať, že to netrvalo dlho, a zvykol som si celkom rýchlo. A čo sa týka displeja. Áno možno mohol byť matnejší ale to je asi tak jediné čo mi trocha vadí, že displej je príliš lesklý. Inak som s MacBook Pro nadmeiru spokojný, a veru by som sa možno nechal časom presvedčiť aj na switchnutie.

2 názory na “Recenzia: MacBook Pro 13 palcový elegantný notebook od Apple

Nie je možné pridávať komentáre.