Recenzia: kamera SONY HDR CX-106

Tesne pred odchodom do kúpeľov som obdržal na testovanie HD kameru SONY HDR-CX106. Nuž a teraz sa spoločne pozrieme, čo vlastne táto malá HD kamera dokáže a ako sa s ňou pracuje.

Dizajn  ovládanie a výbavička

Dizajn kamery HDR-CX106, je na prvý pohľad veľmi jednoduchý ba až strohý. Avšak už pri prvom používaní človek zistí, že tento dizajn je maximálne ergonomický. Táto kamera totiž perfektne padne do ruky. A všetky ovládacie prvky máte pohodlne na dosah. Na zadnej strane sa nachádza tlačidlo pre nahrávanie, na vrchu kamery je potom páčka pre zoomovanie, a tlačidlo fotaparátu. Ľavý bok kamery tvorí veľký prehľadný LCD displej, cez ktorý sa dotykovým ovládaním ovláda a nastavuje celé zariadenie. K displeju mám však jednu malú výhradu. Ak ste na príliš silnom slnku, tak displej nie je veľmi čitateľný, čo trocha zamrzí. Kamera je ďalej osadená objektívom Carl Zeiss Vario-Tessar s desaťnásobným optickým zoomom a 8GB flash pamäate, 8GB flash pamäte postačí zhruba na hodinu záznamu v HD kvalite. No a samozrejme nemožno zabudnúť ani na kvalitný stereo mikrofón, a podporu štandardu Memory Stick Pro Duo, či možnosť pripojenia k TV za pomoci HDMI rozhrania.

DSC_0003

DSC_0006

Funkcia tváre

Pýtate sa čo si možno predstaviť pod touto funkciou? Nuž ako som zistil jedná sa o celkom zaujímavý spôsob akéhosi indexovania video záznamu. Kamera počas nahrávania sníma tváre ľudí na zázname, a ukladá ich do samostatného priečinka. Ak následne v menu v behnete do položky tváre, a kliknete na nejakú fotografiu tváre. Tak sa záznam spustí práve odtiaľ , kde sa tá tvár nachádza. Je to celkom zaujímavý spôsob, ako prezerať video záznam.

DSC_0008

Formát videa a ako s toho von ak máte netbook

S kamero sa pracuje na ozaj pracuje veľmi pohodlne a intuitívne. Avšak menší technický problém nastal pri spracovaní videa na mojom malom netbooku. Že ja blbec som si nezobral testovací DELL Latitude. Prečo ? Nuž kamera ukladá video do formátu MTS. To by samo osebe nebolo až také hrozné, za predpokladu, že by sa mnou používané editory chcel na netbooku spustiť. Každý jeden totiž vyžadoval rozlíšenie minimálne 1024×768, a spustenie odmietol. Nakoniec vlastne ako vždy pomohla náhoda, keď som sa na techente dočítal o programie VidoeSpin od spoločnosti Pinnacle, ktorý je dokonca freeware. Tento program tiež síce spočiatku hádzal varovania o rozlíšení, ale nakoniec sa pohodlne a bez reptania spustil, a vy ste mohli sledovať videoblogy točené touto HD kamerou.

 

Záver

S kamerou SONY HDR CX-106 sa pracovalo počas celého pobytu naozaj veľmi pohodlne a príjemne. Trocha možno zamrzela horšia čitateľnosť displeja. Niekomu sa zase možno môže zdať málo 8GB pre video záznam. Ale tu sa to dá veľmi jednoducho vyriešiť dokúpením karty MemoryStick. Tak či tak sa jedná o veľmi šikovnú kamerku strednej triedy, a osoobne ma veľmi milo prekvapila.

Poznámka: Batéria ktorú vidíte na fotografiách je moja vlastná a nie je súčasťou balenia. Súčasťou balenia je menší akumulátor

5 názorov na “Recenzia: kamera SONY HDR CX-106

  1. To je fakt len takto by to asi dopadlo v akom koľvek prípade. Keďže by som zrejme musel tak či onak to video kodovať . Výsledný súbor vie totiž byť pekný macek. A s uploadom čo mám doma a čo je tu by som uploadoval značne dlho. Ale po príchode domov ešte čosi vyskúšam s tým HD spraviť.

  2. to je sice pekne ze si s nou robil videoblogy, ale je to nanic ked si to prehnal nejakou online videosluzbou ktora to maximalne skomprimovala a keby som mal podla toho sudit, tak ta kamera ma pekne mizernu kvalitu 🙂

Nie je možné pridávať komentáre.