Recenzia: Acer TravelMate 8481TG elegantný a výkonný pracovný notebook

V týchto dňoch som dostal na testovanie celkom zaujímavý notebook spoločnosti Acer. Jedná sa o notebook Acer TravelMate 8481TG. Je to čistokrvný výkonný pracovný elegán a my sa naň teraz spoločne pozrieme.

Dizajn

Notebook som obdržal v čiernej veľmi elegantne pôsobiacej farbe. Na pravej strane notebooku sa okrem masívneho chladenia nachádzala dvojica USB portov. Na ľavej strane sa potom nachádzal LAN port, HDMI port, USB/eSATA port, jeden port USB 3.0, ktoré sa stávajú pomaly štandardom a vstup pre slúchadlá a mikrofón . Na prednej strane notebooku nájjdete potom multifunkčnú čítačku kariet a kontrolné diódy detekujúce funkčnosť disku, či nabíjanie notebooku. Notebook obsahuje delenú klávesnicu, nad ktorou sa nachádza rad tlačidiel pre uspanie notebooku alebo jeho vypnutie. Notebooku dominuje 14 palcový displej. Pod klávesnicou sa potom nachádza kvalitne spracovaný touchpad, ktorý ma prekvapil príjemnou rýchlosťou reakcie a čítačka otlačkov prstov . Telo notebooku je k displeju pripevnené dvojicou veľmi kvalitných kovových pántov, ktoré nevržú a pravdepodobne aj dosť vydržia. Samozrejme som crash test radšej nerobil na to je notebook dosť cenná záležitosť. Zadnú stranu potom vypĺňa veľká batéria, ktorá však súčasne slúži ako veľmi praktický podstavec pre tento notebook.

 

Klávesnica

Teraz by som sa chcel trocha pristaviť pri klávesnici. Klávesnica ako taká je veľmi dobre spracovaná, a celkom pohodlne sa na nej píšu aj dlhšie články. Ale je tu jedno malé ale. Trochu mi prekážali príliš malé a husto na sebe natlačené kurzorové klávesy. Ja viem poviete si je to predsa len skôr pracovný notebook a nie herná mašina aj keď grafiku aprocesor má slušný. Ale aj tak trocha väčšie kurzorové klávesy by notebooku neuškodili.

 

CPU + RAM

Asi je na čase zodpovedať otázku, aký chipset aké CPU a koľko RAM bolo v tomto notebooku použitých. Takže ako procesor bol použitý veľmi svižný Intel Core i7 2637M s frekvenciou 1,7 Ghz na platforme Sandy Bridge. Operačná pamäť bola taktiež na veľmi dobrých 4 GB RAM DDR 3 taktovaná na 1066 Mhz. . A čo dáta ? Kam s nimi ?

HDD také malé prekvapenie

V oblasti úložiska sa konalo také malé pre mňa však veľmi príjemné prekvapenie. Dlho som rozmýšľal prečo vidím dva disky 60GB a 300GB. Po bližšom preštudovaní som ostal veľmi príjemne prekvapený. Notebook totiž obsahuje hneď dva druhy diskov. A to 60GB SSD disk, na ktorom je systém, čo mu zaručuje veľmi rýchli štart, a 300GB klasický disk pre vaše dáta. Celkom zaujímavá kombinácia čo poviete. A ako je na tom grafický výkon ?

Grafika

Grafika je v tomto notebooku taktiež na veľmi dobrej úrovni. Konkrétne je v ňom osadený model NVIDIA GeForce GTS20M s 1024MB vlastnej pamäte. Čo zaručuje celkom fajnn výkon aj pri hraní niektorých hier. Avšak myslím že tento notebook bol myslený skôr ako pracovný. A ako je na tom pripojiteľnosť ?

 

Sieťujeme

 

Tak samozrejme ako každý notebook má aj tento možnosť pripojenia k internetu,a to buď pomocu spomínaného LAN kábla, alebo za pomoci WiFi a to štandardov b/g/n. Samozrejmosťou je aj pripojenie pomoocou Bluehooth.

Záver

Acer TravelMate 8481TG je podľa môjho názoru veľmi dobre spracovaným notebookom. Určite potešia disky v kombinácii SSD+HDD. Tak isto potešía aj pevné pánty displeja, či relatívne dosť výkonná grafika notebooku. Jediné čo trocha zamrzí sú možno pre niekoho príliš malé kurzorové klávesy na klávasnici. Inak myslím môžem tento notebook spoločnosti Acer vrelo odporúčať. Mal som z neho celkom dobrý pocit a pri práci na ktorú je určený určite nesklame.