Prípad No Mans Sky ukázal ako to nerobiť

Priatelia, hrám sa na logu extra nevenujem. Ale je pár prípadov kedy sa proste inak nedá, a jedným z nich je aj smutný prípad hry No Mans Sky. Prečo smutný?

Nuž pred oficiálnym vydaním sľubovalo štúdio Hallo Games na výstave E3 doslova hory doly. Sľubovali, že ich vesmírne sci-fi dobrodružstvo bude mat množstvo generovaných planét k preskúmaniu. Sľubovali multiplayer. Sľubovali, že fauna a flóra bude na každej planéte odlišná. Proste všetko okolo NMS vyzeralo veľkolepo a ako niečo čo herná scéna ešte nevidela.

 

A tak nahajpovaný ľudiia, inak medzi nimi aj ja, kupovali ako divý ešte v predobjednávkach na Steame, a účet Hallo Games sa plnil a plnil. Lenže potom prišiel dátum vydania. No a s ním aj kruté vytriezvenie.

 

NMS síce obsahovalo milióny svetov k preskúmaniu. Avšak, ani náhodou na nich nebola nejako extra odlišná fauna, či flóra. Multiplayer ten zrazu ako si nebol, a keď sa stretli dvaja hráči, v HalloGames sa nechali počuť, že to tak vlastne byť nemalo. No a graficky to ani náhodou nezodpovedalo traileru z E3.

To že mnoho ľudí malo problém NMS v  prvý deň vôbec normálne hrať, radšej ani nebudem spomínať. A čo stváralo NMS keď som sa ho pokúšal streamovať, to si ani neprajte vidieť.

 

Dnes je však doba s ktoru HalloGames a Valve zrejme nerátalo. Dnes si totiž komunita hráčov len tak na hlavu kakať nedá. No a poriadne to HaloGames osolili.

 

Za nesplnené sľuby požadujú prirodzene svoje peniaze nazad. Valve ako prevádzkovateľ platformy Steam bolo dokonca nútené zmeniť refund podmienky pri NMS.

 

No a situácia zašla až tak ďaleko, že dnes sú autori hry NMS oficiálne vyšetrovaný pre podvod a pre klamavú a zavádzajúcu reklamu..

 

Ja dúfam, že s toho vzídu minimálne dve poučenia. To pre hráčov je , že nie vždy sa oplatí kupovať hru ako predobjednávku. A to pre vývojárov je, že dnes sa oplatí pristupovať k ľuďom, ako svojim zákazníkom nadmieru poctivo, a nesľubovať hráčom to, čo potom neviem dodržať.

 

A aký bude osud NMS a jeho tvorcov? Neviem. Uvidíme čo ukáže vyšetrovanie, tohto smutného prípadu, ktorý jasne ukázal, ako sa to dnes robiť ani náhodou nemá.