PR: Hracie automaty už nebudú v krčmách a zmeny sa dotknú aj online kasín

Slovenská republika sa stáva ďalšou európskou krajinou, ktorá sprísňuje zákon o hazardných hrách, pretože ministerstvo financií chce bojovať proti gamblingu. Väčšinou hazardným hrám prepadajú sociálne slabí jedinci, čo si aj samotné ministerstvo uvedomuje, a preto zaviedlo pravidlá, ktoré zabránia ľuďom závislým na sociálnych dávkach hrať automaty v krčmách aj na internete. Hoci bol zákon schválený už v druhej polovici minulého roka, do platnosti vstúpil až k prvému januárovému dnu. Zákon o hazardných hrách tak obmedzuje nielen kamenné, ale aj online prevádzkarne výherných automatov.

Hlavným cieľom ministerstva financií je obmedziť počet miest, kde sa budú dať hrať hazardné hry. Od roku 2019 by mali byť odstránené všetky hracie automaty z krčiem. Znamená to teda, že ak by sa chcel človek zabávať a vyskúšať hazard, potom musí navštíviť jedine licencované kasíno. Ďalej novela zákona stanovuje, aký minimálny počet hracích automatov sa môže nachádzať v jednej herni. Doteraz išlo o maximálne päť hracích zariadení, ale od nového roku sa tento počet zvyšuje na dvanásť.

Budú sa vykonávať prísne kontroly, vďaka ktorým by mali prevádzkarne dodržiavať novo vymedzené pravidlá. O kontroly sa bude starať Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky, ktoré bude zároveň stanovovať prípadné sankcie za nedodržanie zákona. Rovnako ako v obchodnom priemysle, tak aj v tejto oblasti sa bude vykonávať takzvaný mystery shopping, teda budú chodiť kontrolóri pod utajenou identitou.

Zákon sa týka aj online kasín

Ak si prevádzkovatelia online kasín mysleli, že sa pravidlám zákona vyhnú, potom sú na omyle, pretože novela myslela aj na tento druh hazardu. Či už je to kajot casino či iný druh kasína, potom musí získať platnú licenciu, aby mohlo vykonávať svoju činnosť v slovenských vodách internetu. Aby mohol subjekt prevádzkovať internetové kasíno, je nútený získať platné povolenie a platiť na Slovensku dane. Doteraz čierny trh s online hazardom neplatil dane, a tak Slovensku unikali nemalé čiastky. Z tohto dôvodu sa vláda rozhodla zaviesť reguláciu aj pre online trh.

Pokiaľ nebude mať subjekt, ktorý prevádzkuje online kasíno, licenciu, podľa zákona môže byť stránka pre slovenských užívateľov zneprístupnená, teda používateľ by nemohol poslať peniaze na účet kasína, a tak by nemohol ani hrať. Zároveň môže byť stránka pre Slovensko úplne zablokovaná, pričom o blokácii bude vždy rozhodovať súd.

Zákon má chrániť závislých na gamblingu

Ministerstvo financií si uvedomuje, že na Slovensku žije veľa ľudí závislých na gamblingu, a preto im chce s novou novelou zákona pomôcť. Chrániť teda má jedincov, ktorí sa nevedia chrániť pred gamblingom sami. A ako to chce vláda urobiť? Bude existovať zoznam, na ktorom budú uvedení ľudia závislí na gamblingu. Do tohto zoznamu ich môžu zapísať ich blízki alebo oni sami. Ďalej sa k hracím automatom nedostanú ľudia poberajúci sociálne dávky.

V praxi to bude fungovať tak, že akonáhle prídete do herne, musíte ukázať občiansky preukaz, prevádzkovateľ prehľadá zoznam, či sa v ňom nenachádzate. Ak v ňom budete uvedení, nepustí vás dovnútra. A na internete to bude fungovať podobne. Pravdepodobne táto kontrola bude prebiehať už pri registrácii do systému. Ak budete na zozname, potom nebudete môcť v registrácii pokračovať, prípadne nebudete môcť si vkladať na účet peniaze.

Asociácia stávkových spoločností nesúhlasí

No proti zákonu je Asociácia stávkových spoločností Slovenskej republiky, ktorá združuje stávkové kancelárie ako Niké, Fortuna alebo Tipsport. Podľa hovorca asociácie budú totiž štátu aj naďalej unikať peniaze cez nelegálny hazard, a tak nevidí zmysel v zavádzaní týchto pravidiel.

Slovenská republika nie je jediná v Európskej únii. Pridala sa k nej aj Česká republika, kde tento zákon už tiež platí. Ďalej podobný zákon je aj v Lotyšsku, Bulharsku, Estónsku, Rumunsku, Litve či Nórsku. Je len otázkou času, kedy sa pridajú aj ďalšie krajiny.

2 komentáre pri “PR: Hracie automaty už nebudú v krčmách a zmeny sa dotknú aj online kasín

Komentáre sú uzavreté.