Počítače mojej mladosti

Dnes som sa bavil s pár mladšími ľuďmi tak okolo 15 rokov a zistil som, že táto generácia si nepamätá teda aspoň niektorý, staré dobré klasické osembitové počítače, kde sa ešte programy nahrávali cez pásky a kazetový magnetofón. A tak som si povedal, že nebude od veci v krátkosti a v obrazoch mladým priblížiť mašinky na ktorých som sa ešte aj ja učil a hral.

Hádam najslávnejší z tejto kategórie je rozhodne Sinclair ZX Spectrum zvaný aj gumák. Pamätníci zamáčknu slzu nostalgie. Ach. Táto mašinka bola v skutku perfektná. Síce nahrávanie po zadaní povelu Load alebo tak dajako príšerne trvalo, celé to hvízdalo a pískalo, a TV hral všetkými farbami. Ale ten herný zážitok stál vtedy, za to.

spectrum_1

Ďalší stroj nad ktorým sme s bratrancom trávili celé nekonečné hodiny, bolo ATARI 800 XL. Táto mašinka už bola o čosi modernejšia ako Sinclair, ale stále to bol 8 bit. A loadovalo sa s pások. Ach tie časy.

Atari_800XL_Plain_White

 

Nuž a napokon nasledoval nemenej slávny Commodore C64. Tento stroj mal tiež svoje čaro, ale osobne mi už tak k srdcu neprirástol, ako napríklad ATAR , alebo Sinclair.

commodore-64

No a na záver som si nechal malú chuťovečku. V škole na informatike sme mali počítače PMD85 s Tesly. Tieto mašinky boli rady, ak vám rozbehali hru háďa, a základné programovanie. Ale veru boli to zlaté časy IT čo poviete.

pmd85-2

3 názory na “Počítače mojej mladosti

  1. na PMD mi nesahaj :-{)) Z mojho pohladu to boli sikovne stroje a dokazali sme na tom spravit kadeco (vcetne 8 vstupoveho logickeho analyzatora) S tym vykonom to nebolo az take zle

Nie je možné pridávať komentáre.