Platiť na internete za služby je normálne

Dnes sa objavili na internete nové informácie o tom, ako to bude vlastne s upgradom Windows 10 pre pirátov. A stalo sa to, čo sa dalo logicky očakávať.

Ak totiž  máte nelegálne Windows, Windows 10 síce môžete upgradnúť, avšak licenciu si následne musíte zakúpiť.

Niektorý sa hneď ozvali, že aká je to divná praktika a aké je to neférové, keďže legálny user bude mať update zdarma.  Áno prvé vyhlásenie bolo blbo podané, ale na druhej strane Microsoft chápem že na to ide takto.

Je podľa vás férové stiahnuť si niekde pirátsku kópiu Windows, a potom si ju legalizovať zadarmo a vytešovať sa s toho? Podľa mňa vôbec nie. Normálne a férové voči autorom je si to zaplatiť, ako každý iný tovar.

Ono my sme ssi vôbec na slovensku zvykli za veci na internete neplatiť. Platiť si za hudbu? Čosííí stiahnem si. Platiť za hru? Ale na čóooo. Platitť za soft. Nehrozíí a ani  za e-knihu podaktorí. Seriály a filmy? Nápodobne bohužiaľ.

Áno tu pri seriáloch môžete namietať, že u nás nemáme Netflix. Ale aj Netflix je platený a áno dá sa sledovať ja u nás a celkom legálne. Písal som o tom v samostatnom článku ako na to.

Hry sa dajú tiež zohnať legálne napríklad na Steame. Odkedy mám Steam neupirátil som jedinú hru. Nepotrebujem to. A novinky? Nemusím mať novinku v momente ako víde. Počkám si na akcie, ktoré sú veľmi výhodné. To isté platí pre Origin a iné platformy.

Hudba? Máme tu predsa kopec streamovacích služieb. A keď tak počúvate hudbu na YouTube, to je tak strašný problém dať namiesto pár pív, pár euro mesačne na Spotify? A mnohí máte možnosť mať k paušálu napríklad Deezer. A áno aj tú hudbu môžete počúvať offline, keď si stiahnete do mobilu cez príslušnú appku. A mládež netvrďte mi že nemáte v mobile net a doma WiFi.

Už úplné barbarstvo mi príde pirátenie elektronických kníh. Veď ten autor si za svoju dobre odvedenú prácu odmenu plným právom zaslúži. Neviem ako by ste sa cítili na mieste autora, ktorý napíše povedzme hodnotný román, a nájde ho na nete voľne pohodený zdarma. Neviem ja byť autorom asi by ma šľak trafil.

Jednoducho platiť za  veci a služby na nete, aj keď nie su priamo fyzického rázu, je podľa mňa normálne. Ani z Alza si nekúpite tovar bez platenia, alebo ako som spomínal, zo samošky tiež nevykráčate bez zaplatenia s plným košíkom.

Mali by sme sa už naučiť, že platiť aj  za veci na nete je úplne normálne.