Optika vitaj

Tak priatelia, konečne aj do stupavských rodinných domov zavítalo 21 storočie, a s ním optický internet FFTH, v mojom prípade od Telekomu.

Ako dlhoročný zákazníci Telekomu, sme sa rozhodli, že zoberieme tú najvyššiu možnosť, respektíve, že využijeme možnosť prechodu z VDSL na optiku zdarma. A tak sa nám naskytla možnosť získať rýchlosť 300/30, čo je v našom prípade ako základ veľmi slušné.

Zámerne píšem základ, lebo ak máte balík XL, máte možnosť si za celkom rozumných 5 Eur priplatiť až  1Gbit/100, čo samozrejme plánujem využiť.

A ako som nakoniec spokojný? No odhliadnuc od nervov s naháňaním termínov a technikov, musím povedať, že páni technici napokon svoju prácu vykonali naozaj profesionálne a na úrovni.

Vŕtanie, kopanie a zapájanie, to všetko prebehlo veľmi dobre. Síce s menším technickým zádrhelom pri aktivácii služby, ale aj to sa vyriešilo. Ono zas ak by takáto operácia prebiehala príliš  pohodlne a hladko, bolo by to až podozrivé Trochu tieto práce poznám, keďže som v podobnej firme jeden čas stážoval. Prosto podľa Murphyho, keď si už myslíte že je to win win, tak sa vždy nájde nejaká haluz, kde sa operácia zasekne.

Káblovanie, rozvody a veci okolo.

Keď už bolo všetko  zapojená a služba frčala, začal som káblovať. Keďže máme poschodový dom, a ja izbu na poschodí, tak to bolo trocha zaujímavejšie.

Ako prvá možnosť ma napadlo, viesť káble cez PwerLine adaptéry. Čo síce fungovalo, ale rýchlosť nebola taká, ako som si predstavoval, a akú by som mal dosahovať.

Spomenul som si však, že mám niekde odloženú spojku na LAN káble, a tak som využil tú , a spojil kábel vedúci na poschodie, s káblom vedúcim  do izby kde je umiestnený router. A voala, rýchlosti boli hneď oveľa vyššie.

Takže momentálne už šlape všetko ako má, a aj rýchlosť je stabilná,, čomu sa naozaj veľmi teším. Dokomca mi bolo povedané, že Telekom pri optike ani neaplikuje FUP. Čo je napokon celkom logické.