Nokia Lumia 900 po pár týždňoch

Pred istým časom som od spoločnosti NOKIA, dostal ako tester možnosť vymeniť svoju Lumiu 800 za novú Lumiu 900. Skôr ako som k nej napísal nejaký post, rozhodol som sa, že ju budem chvíľu používať. Preto post o Lumii 900 vzniká až teraz A ako je na tom vlastne  Lumia 900 ?

Dizajn

Lumia 900 dizajnovo vychádza zo svojej mladšej sestry Lumia 800. Avšak je tu niekoľko zásadných rozdielov. Jedným a najväčším rozdielom je veľkosť. Niektorý možno nebudú nadšený, a iný zase zajasajú. Lumia 900 totiž riadne narástla. A jej dissplej má teraz veľkosť 4,3 oalca a rozlíšenie 480×800 pixelov. Treba priznať, že s takto veľkým displejom sa systém Windows Phone 7.5 Mango ovláda oveľa komfortnejšie. Ďalšiu dizajnovú zmenu zaznamenáte nad displejom, kde sa nachádza predná kamera, určená pre video hovory. V telefóne je potom predinštalovaná aplikácia Tango video calls. Ale tu zmeny nekončia. Ďalšiu zmenu objavíte na hornej strane. mini USB sa už neschováva pod špeciálnym krytom, ale je voľne dostupné, čo uľahčuje nabíjanie mobilu. Tak isto sim karta sa nevkladá tak ako na Lumia 800, ale skôr to pripomína systém, ktorý používa Apple pri svojom iPhone. Teda, slot SIM karty vysuniete za pomoci špendlíka. A čo systém  ?

 

Systém

V  Smartphone NOKIA Lumia 900 je nainštalovaný systém Windows phone 7.5 s updatom Mango. A tak máte už  v základnej výbave možnosti, na ktoré sme museli pri Lumia 800 dlho čakať. Tou najdôležitejšou, a ajťákmi najvyhľadávanejšou možnosťou dnešných mobilov, je možnosť vytvorenia si vlastného hotspotu, a zdielať svoje mobilné pripojenie napríklad s notebookom. Toto samozrejme už nová Lumia 900 v plnej miere podporuje. A ako je to s ovládaním mobilu ? Ako som už písal vyššie, Windows 7.5 Mango sa na  4.3 palcovom displeji ovláda veľmi komfortne, a väčšia obrazovka mu naozaj svädčí. Dokonca mám taký pocit, že sa zmiernil aj počet mojich preklepov v SMS. Teraz neviem či je skvalitnený aj SW klávesnice, alebo je to skutočne len tou veľkosťou displeja.  Ostatné funkcie nebudem popisovať na novo, keďže sa vo veľkej miere zhodujú z Lumia 800.

Záverom

Čo dodať záverom tohoto postrehu s používania Lumia 900 ? Možno ma daktorý nebudú mať radi, ale myslím, že týmto modelom si NOKIA aspoň jemne vylepšila skóre. Niekoho možno nepoteší veľkosť telefónu, avšak treba povedať, že to komfortu ovládania skutočne prospelo. A aspoň viete, že ten telefón naozaj zo sebou máte. Trochu chybou je, že NOKIA sa neviem prečo rozhodla, že Lumia 900 proste nebude podporovať Windows Phone 8, ale len Windows Phone 7.8, ktorý má mať údajne veľa spoločného s Windows Phone 8. Nuž uvidíme ako to dopadne. Tak či onak, ak uvažujete o mobile so systémom Windows Phone, zamyslite sa aj nad NOKIA Lumia 900.