Leica Disto D5 – Laserový diaľkomer

V dnešnej recenzii sa pozrieme na jeden celkom zaujímavý produkt spoločnosti Leica Geosystems. Jedná sa o laserový diaľkomer Leica Disto D5, ktorý na recenziu zapožičal shop PRESNE.sk. Tak teda poďme sa spoločne pozrieť čo toto zariadenie vlastne dokáže.

Dizajnovo Leica Disto D5 niekomu môže pripomínať trochu prerastený mobilný telefón avšak nenechajte sa zmýliť jednoduchým dizajnom. Pri bližšom pohľade nájdete na prednej strane zariadenia samotnú optiku a malú kameru. Vrchnej strane potom dominuje veľký prehľadný displej a funkčné tlačidlá. Zariadenie je schopné merať do vzdialenosti 200m, čo je povedzme si na rovinu na takéto ručné zariadenie veľmi slušný výkon.

DSC_0004

DSC_0006

A ako prebieha samotné meranie ? Meranie je jednoduchosť sama o sebe. Prvým stlačením veľkého červeného tlačidla prístroj zapneme. Druhým stlačením sa aktivuje laser, ktorý zameriame na pevný bod, napríklad náprotivnú stenu. Tretím stlačením prebehne samotné meranie, a prístroj nám na displej vyhodí výsledok. Čo však v prípade ak chceme merať na väčšie vzdialenosti. V Leica Geosystems mysleli aj na túto možnosť. Vedľa tlačidla ON/DIST sa nachádza tlačidlo terčíka. Po jeho stlačení sa zapne kamera a na displeji sa ukáže jej obraz. Následne stlačíme tlačidlo ON/DIST a prebehne samotné meranie, hoc aj na vzdialenosť 50 metrov. A čo znížená viditeľnosť či tma? Nevadí Leica Disto D5 totiž obsahuje aj nočné videnie, ktoré sa automaticky aktivuje pri slabej viditeľnosti. Leica Disto D5 však nemeria len vzdialenosť. V reálnom čase dokáže zmerať napríklad uhol, ale len do 45 stupňov. Dokáže z dvoch meraní vypočítať aj metre štvorcové. Avšak to pravdepodobne predpokladá rovnaké steny a byť v strede miestnosti aby bolo meranie presné, ajkeď tu si nie som celkom istý, lebo povedzme si na rovinu stavbárska matematika nie je práve pre mňa :D. Inak trocha som ľutoval, že som toto zariadenie nemal už pri prerábaní nášho domu. Asi by sme prišli na veľa nerovností a majstri by museli dávať zľavy.

DSC_0008

DSC_0017

Takže čo dodať na záver ?

Leica Disto D5 je veľmi zaujímavé a užitočné zariadenie všade tam, kde potrebujete presné merania. Presnosť zabezpečuje švajčiarska optika, a laserová technológia, čo je už samo o sebe zárukou kvality. Cena prístroja je niečo okolo 500 €

Poznámla:

Pre čo najpresnejšie meranie odporúčam používať klasický statív, keďže ruka sa môže kedykoľvek nechtiac pohnúť, a tým vyrobiť dosť nečakanú odchýlku.

1 názor na “Leica Disto D5 – Laserový diaľkomer

  1. No a kde máš k tomu dajaké video? Napríklad mňa by zaujímalo ako to nočné videnie funguje, resp. ako to funguje s terčíkom na väčšie vzdialenosti.

Nie je možné pridávať komentáre.