Kupovať aplikácie či hudbu sa oplatí viac než warezenie

Včera sa na Facebooku rozpútala celkom zaujímavá diskusia na tému, či platiť za aplikácie alebo či ich wareziť keď je možnosť.

Osobne som toho názoru, že aj za aplikácie sa patrí platiť. Treba si totiž uvedomiť jednu vec. Aj tú aplikáciu, či program niekto naprogramoval a venoval tomu veľa svojho času a úsilia. Nehovoriac už o tom, že pri legálne kupovaných aplikáciách či hrách dostávate pravidelné aktualizácie zdarma.

Podľa mňa neobstojí ani výhovorka o nízkom plate. Veď ak sa pozriete na ceny aplikácií, tak veľmi dobré aplikácie zoženiete v cenách od 89 centov po 10 euro. Samozrejme nájdu sa aj drahé extrémy. Ale to sú už veľmi špecifické aplikácie, ktoré si kupujú ľudia čo ich skutočne potrebujú.

Pri diskusii sme prišli ešte na jednu podstatnú vec. Možno si to mnohý ľudia ani neuvedomujú, ale aj to warezenie sa dokáže vlastne pekne predražiť. Pýtate sa ako ?

Nuž ako podotkol jeden z diskutujúcich. Ľudia sú ochotný vynaložiť oveľa väčšie množstvo peňazí za rôzne kredity na služby typu Uložto, či donedávna populárny Rapidshare, len aby svoju aplikáciu či hru mali zdarma, a pritom si ani neuvedomujú že to vlastne zdarma nie je. Ono mnoho krát by ľudí vyšla lacnejšie už aj tá aplikácia samotná.

Avšak najzávažnejší je tu aspoň pre mňa ten morálny aspekt. Osobne kupujem do posledného všetky aplikácie či hry na Steame. Dokonca kupujem aj albumy na iTunes, prípadne využívam služby ako Deezer, pretože si myslím, že sa proste patrí platiť za prácu druhého.

 

2 komentáre pri “Kupovať aplikácie či hudbu sa oplatí viac než warezenie

  1. Veru, bolo by fajn, keby sa aj hudba dala nakupovať rovnako legálne ako softvér. Zatiaľ viem iba o iTunes, čo je ale walled garden iba pre používateľov systémov Apple+Microsoft. A k tomu pár predajcov nezávislej hudby ako napr. bandcamp.com. Aké máme iné možnosti?

  2. Ale treba si uvedomiť, že veľa ľudí si nekupuje kredit kvôli hrám a programom (ktoré by stáli 0,89 – 10 EUR), ale kvôli programom, ktoré stoja 500 EUR, kvli hrám, ktoré stoja 50 EUR a určite najpočetnejšia skupina downloaderov je pre movies a tv series. Ja osobne som mal veľký problém nájsť niektoré špecifické (podotýkam česky dabované) dokumenty (napr. F1, dokumenty o vojne, vesmíre z discovery a pod.) v predajniach. Torrent je potom východisko pre eng a ulozto / hellshare pre cz dab spomínané.

Komentáre sú uzavreté.