V posledných pár mesiacoch som dostal príležitosť poriadne otestovať jeden z najrozšírenejších tabletov na trhu. Na trhu sa síce nachádza už viac než pol roka ale myslím že zariadenie takéhoto kalibru si zaslúži recenziu aj po takej dobe. Takže, držte sa ideme na to!
Design zariadenia
Ako prvé na čo sa vrhneme, je vzhľad samotného tabletu.
Vzhľad nie je nijak prelomový, má vzhľad klasického obdĺžnika so zaoblenými hranami s rozmermi 25,7×17,5. Zaujímavá je jeho hrúbka, ktorá má iba 8,6 mm! Hmotnosť tabletu sa pohybuje okolo príjemných 560g. Aj keď nie je problém držať ho v jednej ruke aj dlhšie, nabáda skôr na držanie v oboch rukách, opretie o nohu, prípadne o stôl.
Presuňme sa na prednú stranu, ktorá (prekvapivo?) obsahuje len 1280×800 pixelov veľký displej a na prvý pohľad neviditeľná kamera na videohovory. Žiadne hardwarové tlačidlá tu nenájdeme. Displej je pokrytý tvrdeným sklom Gorilla Glass, ktorý zvyšuje celkovú pevnosť zariadenia. Displej je veľmi kvalitný, ľahko sa udržiava. Jediná vec ktorá ma na ňom sklamala je jeho vysoká háklivosť na zachytávanie odtlačkov prstov.
Zadná strana je tvorená čiernym matným povrchom, v hornej časti na matne striebornom ráme je 3,2 MPx fotoaparát s bleskom
Horná časť zariadenia obsahuje tlačidlo na zapnutie/vypnutie zariadenia, tlačidlo ovládania hlasitosti, port na 3,5 mm jack a slot na 3G sim kartu. U slotu na simkartu by som som vytkol problém s vkladaním kariet. K vloženiu/ vybratiu karty je nevyhnutné mať príšerne dlhé nechty (ochotnú priateľku) alebo nejaký špicatý predmet.
Na pravej a ľavej časti nájdeme veľmi kvalitné stereo reproduktory. Škoda len toho nešťastného umiestnenia, kde ich zakrývate rukami.
Spodná časť klasicky obsahuje port na nabíjanie a prenos údajov do počítača. Veľmi ma sklamalo že Samsung sa vydal po ceste Applu, kde namiesto štandartdizovaného micro USB portu použil unikátny továrny port.
Hardware
Galaxy tab je poháňaný čipom Nvidia Tegra 2 ktorý kombinuje dvojjadrový procesor bežiaci na takte 1 GHZ a grafiku Geforce. Veľkosť RAM je 1 GB. Úložný priestor má 32 GB ale predáva sa takisto 16GB a 64GB verzia. Pripojenie na internet možné cez Wifi (a/b/g/n) alebo cez mobilné pripojenie v sieťach GPRS, EDGE a 3G HSPA+. Ďalej je dostupné Bluetooth 3.0, GPS a polohový senzor.
Software
V tablete je ako operačný systém používaný Android vo verzii 3.2 (Honeycomb) a v najbližších týždňoch by mal byť k dispozícii update na verziu 4.0.
Pracovná plocha
Plocha je rozdelená na celkovo 5 častí na ktoré môžete uložiť celkovo 280 ikoniek. Ináč si na ne môžete ľubovolne poukladať widgety a miniaplikácie. Hore na pravej strane nájdete Androidovskú podobu ponuky Štart dobre známu z Windowsu.
Na spodnej lište nájdeme tlačítko „Späť“, „Domov“, tlačítko na zobrazenie posledných spustených aplikácií a tlačítko na tvorbu screenshotu. Na pravej strane nájdeme hodiny, stav batérie, silu signálu a množstvo ďaľších notifikácií napr. o emailoch apod.
Batéria
Tablet v sebe skrýva batériu s veľmi vysokou kapacitou (konkrétne 7000MaH) ktorá v bežnej prevádzke vydrží až 5 dní. Samozrejme, nie je bežná prevádzka ako bežná prevádzka. V prípade že budete na tablete neustále hrať 3D hry a surfovať cez Wi-fi, batéria môže dosiahnuť kritického bodu už po 8 hodinách. Pokiaľ tablet budete používať len na pár minútové surfovanie cez 3G nie je problém aby vám batéria vydržala až 10 dní.
Záver
Galaxy Tab patrí aj cez niektoré zjavné nedostatky medzi najlepšie (a najpopulárnejšie) tablety na trhu. A to že sa pre neho pripravuje update na verziu 4.0 dokazuje že aj po pár mesiacoch zďaleka nepatrí do starého železa. Momentálne sa jeho cena pohybuje v najnižšej verzii pohybuje okolo 450 Eur a najvyššia okolo 700 Eur.
Autor: Ashok Uradníček