Guest post:: Ako si vybrať lacný ale kvalitný 4K televízor

Pri tak veľkom množstve televízorov a špeciálne 4k TV, ktoré idú do popredia, nie je ľahké sa zorientovať.V popisoch produktov sú niekedy popísané nezmyselne vysoké čísla. Veľa z Vás ani len netuší, že dynamická frekvencia je len marketingový ťah. Skôr sa treba zamerať na obnovovaciu frekvenciu, respektíve na základnú frekvenciu.

Tá skutočne určí kvalitu obrazu. Premýšľajte vždy aspoň nad 100Hz obnovovacou frekvenciou. Jej vplyv môžete vidieť pri občasnom zaseknutí obrazu v pohybe filmu alebo športového prenosu.

Pri kontraste takisto je potrebné sa zamerať viac na statický kontrast ako na dynamický.

Samotné označenie 4K TV neznamená, že televízor bude mať kvalitný obraz. Odporúčame si všímať hlavne funkciu HDR. Pomocou nej je obraz realistickejší.

Niektoré 4K TV sú označené ako RGBW, iné ako RGB. V čom je rozdiel? V jednoduchosti povedané, 4K TV RGBW sú v podstate televízory s 3K rozlíšením. Takéto RGBW 4K televízory sa vyskytujú hlavne pri lacnejších LG televízoroch. Voľným okom rozdiel  medzi RGBW a RGB len ťažko zbadáte.

Potom sú tu aj iné dôležité funkcie, napríklad upscaling. Je to funkcia, ktorá dopočítava obraz. Hlavne z nižšieho rozlíšenia na vyššie.

Ak ste milovníkmi herných konzol, tak si vyberajte televízor, ktorý má input lag do 30 milisekúnd. Input lag je v skratke odozva ovládania s obrazom. Lepší sa tak plynulosť obrazu. Tá je potrebná pri kvalitnom zážitku z hrania hier.

Pri konektivite, odporúčame najlepšie štyri Hdmi porty a tri porty pre USB. Samozrejme cena je v takom prípade často krát nad 1000 eur.

Predpokladáme, že tieto TV vyberáme do obývačky, preto sme zvolili uhlopriečku nad 47 palcov (118 cm). Uhlopriečka TV nemusí byť veľká, ale potom aj zážitok zo sledovania televízneho programu je predsa len iná.

LG 49UH6107

Pre: 100 Hz obnovovacia frekvencia
HDR
Web OS
Digitálny tuner DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C/C2

Proti: 1x USB port
Nemá scart
Nemá slúchadlový výstup

Screen Shot 2017-05-10 at 21.01.25

4K televízor LG 49UH6107 sa vyznačuje 100 Hz obnovovacou frekvenciou s funkciou HDR. Pomocou HDR získava obraz realistickejší dojem. Niekedy mali televízory LG operačný systém LG smart. Našťastie tento má rýchlejší web OS 3.0. Ten má aj lepšiu podporu.

Súčasťou TV je wi-fi, lan konektor i podpora kodeku H. 265 HEVC. Ak máte doma skylink alebo upc, tak pomocou ca modulu by Vám programy mali ísť, a to bez použitia set-top boxu.

Podsvietenie Tv je direct led. Je to typ podsvietenia, ktoré je rozmiestnené rovnomerne. Takto prinesie lepšie zobrazenie čiernej. Naopak pri sledovaní z uhla, môže zhoršovať kvalitu kontrastu.

Nevýhodou tejto TV je len jeden USB vstup. V dnešnej dobe je už samozrejmosťou, aby televízor mal 2 až 3 Usb vstupy. TV nemá ani scart. Vo vyšších modeloch už scart vstup takmer nenájdete vôbec. Cena televízora LG 49UH6107 sa pohybuje od 470 eur vyššie.

LG 49UH603V

Pre: 100 Hz obnovovacia frekvencia
HDR
Web OS
Digitálny tuner DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C/C2

Proti: 1x USB port
Nemá scart
Screen Shot 2017-05-10 at 21.01.33

4K televízor LG 49UH603V má opäť 100 Hz obnovovaciu frekvenciu s hdr. Web OS 3.0, ktorý je intuitívny. 49 palcová uhlopriečka zodpovedá dĺžke 123 cm. Súčasťou TV je wi-fi, lan konektor, kodek H. 265 HEVC, ale aj 3x Hdmi vstup. Oproti vyššie spomenutému LG 49 UH6107, televízor má aj vstup pre slúchadlá.

Nevýhodou je zase len jeden USB port a absencia scart konektora. Podsvietenie je direct led, ktorého výhody i nevýhody sú vysvetlené vyššie. Cena Tv sa pohybuje od 500 eur.

Samsung UE55KU6072

Pre: HDR
Podpora Hbb TV
Digitálny tuner DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C/C2
Oproti spomenutým LG má 2x USB vstup

Proti: 50 Hz obnovovacia frekvencia
Absencia slúchadlového výstupu
Vyššia spotreba energie
Nemá scart
Screen Shot 2017-05-10 at 21.01.44


Výhodou oproti prechádzajúcim dvom TV LG je väčšia uhlopriečka. Samsung UE55KU6072 má aj podporu HDR. Napriek tomu, že obnovovacia frekvencia televízora je len 50 Hz, ostatné funkcie na vylepšenie obrazu robia skutočne dobrú prácu.

Súčasťou TV je wi-fi, obraz v obraze, lan konektor, podpora kodeku H.265. Televízor má tri vstupy pre Hdmi a dva vstupy USB.

Absencia slúchadlového výstupu sa dá vyriešiť celkom jednoducho. Celý postup je uvedený aj v našom článku o už spomenutom televízore Samsung UE55KU6072.

Televízor je veľmi obľúbený a patrí medzi najpredávanejšie produkty. Jeho cena sa pohybuje okolo 699 eur.

Autor: Milujemeelektroniku.eu

2 názory na “Guest post:: Ako si vybrať lacný ale kvalitný 4K televízor

    • Ďakujem za tvoj komentár Tomáš. Samozrejme, súhlasim s tvojim názorom že základ je minimálne 100 Hz obnovovacia frekvencia (to aj odporúčame). Pointa však bola lacný 4K televízor a v sume povedze do 699 eur, len ťažko hľadať 4K televízor so skutočnou 100Hz obnovovacou frekvenciou. Tie by už boli drahšie.

Nie je možné pridávať komentáre.