Google oslavuje 18 rokov. Čím ma za ten čas potešil a čím nahneval?

Tento mesiac oslavuje spoločnosť Google významné výročie. Znie to neskutočne, ale Google je tento mesiac medzi nami už dlhých 18 rokov. A tak je na čase si trocha zaspomínať, ako to bolo, a čo sme s ním zažili.

Google začínal ako projekt dvoch študentov. No a dnes po 18 rokoch, je z neho významný internetový gigant, ktorý nás neraz potešil, ale aj napálil tým aké služby vymyslel, či následne zrušil. Či  ich nakupovacie eskapády. Ale poďme poporiadku. Respektíve, povedzme si čo ma osobne najviac za tých 18 rokov s Googlom zaujalo.

 

Jednoznačne a samozrejme je na prvom mieste ich vyhľadávanie. Vyhľadávanie Google používa x ľudí denne po celom svete. No  a musím povedať, že ešte nikdy ma nesklamalo. Svedčí  o tom aj to že fráza vygoogliť sa dostala do oficiálneho slovníka.

Gmail: Samozrejme ako inak. Gmail, je ďalšou službou, ktorú využíva mnoho ľudí dnes a denne vrátane mňa. No a musím za seba povedať, že Gmail, je jeden z najspoľahlivejších mailov aké som mal možnosť používať, ak nie vôbec najspolahlivejší.

Google Calendar: Samozrejme aj toto je špičkový nástroj od spoločnosti Google. Viete, vyskúšal som mnoho aplikácií na produktivitu a termíny. Ale Google calendar je pre mňa top nástroj. Je multiplatformový a jednoduchý zároveň.

Google docs: Google docs sú ďalší nástroj ktorý používam  denne, a v ktorom vznikol aj tento článok, a vlastne všetky články, ktoré sú na mojom blogu vznikajú pomocou Google docs.

YuTube: Áno YouTube používame dnes a denne. Prináša nám zábavu, ale aj poučenie. Podľa toho ako máme zostavený výber svojich kanálov.  Avšak niektorý z nás sa stali vďaka YouTube celebritami dnešnej doby. A tvoria naozaj veľmi kvalitný kontent, za čo sú aj patrične odmenený.

Ja samozrejme YouTube používam tiež. A to nie len pre spomínanú zábavu. Ale ak dostanem chuť natočiť nejaké to video na blog, či video recenziu neváham, a šup s ňou na YouTube.

Google Hangouts: Ďalšia skvelá služba od spoločnosti Google, ktorá u mňa kompletne nahradila Skype. Hangouts sa ukázali ako spoľahlivé riešenie, ktoré je za ideálnych podmienok schopné udržať v chode aj niekoľko hodinový hovor.

Google Photos:  Samozrejme aj toto je služba, ktorú používam denne. Ono je super mať nekonečné miesto na ukladanie fotografií, ktoré povznikajú pomocou vašich smartphonov.

Google Mapy a Street view: Toto je ďaľšia veľmi dôležitá súčasť portfólia spoločnosti Google. A tak isto aj mnou veľmi často používaná. Ak totiiž niekam idem, a nie som si istý kde to presne je. Pomôžu práve Google mapy v mobile a street view

Ale Google to nie sú len radosti, ale aj niektoré služby, ktoré zrušil a ľudí tým vôbec ale vôbec nepotešil. Pamätné je zrušenie služby Google reader, čo bola skvelá RSS čítačka a čo rozhnevalo mnoho užívateľov. Ale nie len službami je Google živý. Googl eto je aj hw a množstvo zaujímavých experimetov.

Najznámejšími kúskami HW sú smartphony Google Nexus, ktoré bežia na operačnom systéme Android, ktorý tak isto patrý Googlu. Google sa však toho roku rozhodol pre zásadný krok, a rebrandoval smartphony Nexus na Pixel.

Celkom zaujímavé su aj Chrome booky, ktoré bežia na operačnom systéme Chrome OS. Sú ľahké rýchle a hlavne zamerané na cloud. Sám mám doma jeden Chrome book, a je to veľmi zaujímavé riešenie.

Google Glass. Áno legendárne okuliare od Google boli vo svojej dobe prelomovým vynálezom. Možno až tak prelomovým, že na niečo podobné nebola dnešná spoločnosť ešte pripravená, a podľa mňa Google Glass narazili na ochranu súkromia.

Ono nie každému je príjemná predstava, že si vás môže hockto hockedy mirnix dírnix nafilmovať bez upozornenia. A tak sa projekt Google Glass na nejaký čas odmlčal.

Projekt Ara: Toto bol celkom zaujímavý nápad na modulárny smartphone. Možnosť upgradovať si súčiastky výmenou modulov neznela zle, lenže pravdepodobne narazila, a tak sa Google rozhodol projekt Ara zrušiť. Škoda.

Celkom zaujímavá bola aj epizóda s Motorolou, respektíve jej mobilnou časťou. Tú Google odkúpil, a ako keby nevedel čo si s ňou počať, tak ju po veľmi krátkom čase odpredal spoločnosti Lenovo.

Zaujímavou kapitolou v živote spoločnosti Google sú aj samojazdiace autá, či roboti Boston Dynamics. Ale toto už je samozrejme troška iný level. Inak takého robota, či samojazdiace auto by som popravde veľmi rád videl naživo.

Čo dodať na záver?

Berte toto  ako  taký súhrn toho, čo od Google používam ja osobne, a čo ma zaujalo úplne najviac z ich činnosti. Samozrejme služieb, a službičiek, či experimentov má Google ešte omnoho viac. Tak isto ako aj zaujímavých kúskov hw ako napríklad Chromecast. No a čo zaželať Google do budúcnosti?

Google želám aby bol medzi nami minimálne do skonania sveta, aby ľudia v ňom  pracujúci vymysleli ešte množstvo zaujímavých projektov, a užitočných služieb, ktoré mi užívatelia budeme s radosťou používať. Či už to bude hw alebo softvérové riešenia.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *