Tento víkend sa v priestoroch Istropolisu v Bratislave konal už štvrtý ročník najväčšej hernej výstavy na Slovensku, Gameexpo. Celá akcia bola spojená aj s Anime show ale našťastie bola Anime sekcia dostatočne oddelená takže som sa relatívne úspešne vyhýbal všetkým možným (aj nemožným) príšeram v kostýmoch ktoré prišli na túto show. No späť k Gameexpu. Počas celej akcie bola možnosť navštíviť pavilón s konzolami medzi ktorými nemohlo chýbať novo vydané PS Vita (mimochodom v najbližších týždňoch očakávajte recenziu). Moje prvé dojmy z tejto novej konzoly boli dosť nepríjemné hlavne kvôli príšerne ťažkému obalu ktorý bol kvôli bezpečnosti na konzolu pripevnený. Čo sa týka hier tak tu som bol zas vcelku príjemne prekvapený. Veľmi dobre sa mi ovládali a u Uncharted: Golden Abyss som strávil takmer hodinu. Len tak tak som sa odtrhol aby som stihol prvú prednášku.
Prvá prednáška na ktorej som bol, bola na tému „Ako robiť (video)recenzie“. Prednášali chalani z hernej relácie Indian konrétne Chris Bordáč a Marek Čabák alias Killer. Celá prednáška bola vedená vo veľmi veselom duchu, chalani hláškovali ostošesť ale zároveň sme všetci po prednáške všetci odchádzali poučení o zaujímavé fakty. Ďalej prednášal istý Silvester Búček, ktorý sa nám snažil vysvetliť že aj hry sa dajú brať ako vedný obor. Ale nech som sa snažil ako som sa snažil furt mi prišlo že hra je stále len hrou a ničím iným.
Potom následovalo ešte niekoľko prednášok ktoré ma ale nejako extra nezaujali, takže som sa vrhol do časti, kde Dell vystavoval svoje herné skvosty. A keď hovorím skvosty, dúfam že vás všetkých hneď napadla herná séria Alienware. Vystavovali z nej totiž snáď všetko. Od myší, cez notebooky až po tie najväčšie herné stroje. Najlepší stroj mal veľkosť ako nejaký obrovský firemný server a jeho súčiastky tomu aj zodpovedali. Ako som sa následne dozvedel, jeho cena sa pohybuje okolo 5000 Eur.
Sobota
Sobota bola hlavným dňom celej výstavy. Už od desiatej bola celá hala narvaná ľuďmi. Ak by ste si chceli zahrať na niektorej z konzol, museli by ste si vystáť neuveriteľne dlhú radu záujemcov, ktorá sa bohužiaľ rozrástla aj o nevychované malé deti. Ako náhle sa jedno z nich dostalo ku konzole celá rada sa radšej rozišla lebo to nemalo cenu stáť… A keď ste sa mu snažili dohovoriť aby pustilo aj iných ľudí mamička sa na vás vyrútila a poriadne vám to zrátala. No to bolo už z iného súdka, vráťme sa späť k hlavnej časti Gameexpa a to prednáškam.
Prvá prednáška na ktorej som bol bola od Igora Demoviča zo spoločnosti Floating Minds. Celá bola venovaná ich pripravovanej hre Tunnelers. Prednáška bola veľmi zaujímavá a miestami aj vtipná. Dozvedeli sme sa základy o hre, čím je tá hra výnimočná, čo do nej ešte chystajú atpd. Ak vás zaujímajú podrobnosti: http://goo.gl/pbzBW
Druhou prednáškou, ktorá bola absolútne natrieskaná a dokonca sa stálo aj na chodbe bola na tému „Tvořit jednoduché hry může každý, jak nato?“. Opäť prednášali chalani z Indianu konrétne Filip Kraucher a Petr Vojtech. Jednoznačne najvtipnejšia prednáška celej výstavy. Chalani mali pripravených toľko vtipov a použili toľko dvojzmyslov že sme sa smiať snáď ani na sekundu neprestali. Celá prednáška sa venovala hlavne Game Makeru a obdobným programom. Vysvetľovali hlavne ako začať a keď už začnete ako pokračovať nielen vo vývoji hry ale aj jej propagácii atď.
Len okrajovo zmienim prednášku Jozefa Mitala o Kinecte. Vysvetľoval hlavne ako samotný Kinect funguje a takisto popisoval samotný vývoj hry pre Kinect.
Teraz sa dostávam k jednej veľmi čudnej prednáške o ktorej doteraz neviem čo si mám myslieť. Téma PS Vita a prednášal Antonín Srp. Celá prednáška bola venovaná tomu, ktorý expresionizmus je najlepšie pre PS Vita použiť. Každá hra, každá funkcia proste každá blbosť bola podľa neho absolútne úžasná, perfektná, excelentná, revolučná a ja neviem ešte aká. To by som ešte chápal (predsalen Sony nejakú propagáciu robiť musí…) ale horšie bolo, že takmer ani jedna otázka nebol zodpovedaná. Pýtali sme sa na všetko možné ale jediná otázka na ktorú vedel čiastočne odpovedať bola či sa plánuje spustenie PSN Store na Slovensku. Odpoveď bola: „Na niečom sa pracuje“. Takže celá pradnáška bola veľmi rozpačitá a pôsobila na mňa ako keby ho Sony niečo naučilo naspamäť a nič iné mu nepovedalo.
Ďalšiu prednášku na ktorej som bol taktiež zmienim len okrajovo. Téma: Prečo mám rád hernú sériu Yakuza, prednášal Michael Mlynář. Na Yakuze sa mu najviac páči rozpoznateľnosť postáv a to že príbeh ktorý Yakuza obsahuje sa vlastne môže stať každému kdo je v Yakuze. To je asi tak v skratke zhrnutá celá prednáška.
Následujúca prednáška bola poňatá vo vcelku vtipnom duchu. Téma? 50 faktov o ktorých ste netušili že ich chcete vedieť. Prednášal Boris Rédli. Celá prednáška bola dosť „širokospektrálna“ čo sa obsahu týče. Jednotlivé „fakty“ boli z hier, filmov, kníh ale aj komiksov. Fakty sa týkali rôznych glitchov, easter eggov apod. Prednáška určite patrila k tým lepším.
Týmto som zakončil sobotu a odišiel na večeru ?
Nedeľa
Nedeľa začala pre mňa veľmi rozpačito. Do Istropolisu som prišiel už pred desiatou hodinou, aby som v pohode stihol prednášku spoločnosti Sketch Games. Aké však bolo moje prekvapenie, keď som sa pokúsil otvoriť o 10:05 dvere do prednáškovej sály. Boli zamknuté, nikde žiadny oznam o zrušení prednášky ani nič podobné. Na informáciach takisto nikto nič nevedel. Takže som strávil pár hodín jedením, hraním na Vite ktorá už bola voľná a v neposlednom rade hraním Laser Game. Laser Game je hra dosť podobná airsoftu, len s tým rozdielom že tu po sebe nemetáte guličkami ale laserami. Ten kto zasiahne nepriateľovú zbraň, si pripisuje 10 bodov a pokračuje sa.
O 13:00 som zašiel na prednášku Michala Blažeja o histórii hernej scény. Michal veľmi zaujímavo rozprával o všetkých možných starých hrách, o tom ako ovplyvnili tie moderné hry apod.
Hneď potom následovala prednáška o TES na ktorú som pôvodne ani neplánoval ísť ale vzhľadom na to že Laser Game bolo obsadené kvôly turnaju tak som sa sem vybral. Ešte dobre že som zo sebou mal tablet a mal na ňom internet ináč by som sa asi zbláznil. Každé druhé slovo v prednáške bolo „akože“, ktoré bolo podtrhnuté neustálym „mmmmmmmm“. Takže túto prednášku radšej moc rozoberať nebudem, lebo by som sa mohol dostať k dosť nevhodným prirovnaniam apod.
Ďalšia prednáška bola zároveň aj moja posledná. Každopádne patrila medzi tie najlepšie. Prednášal Juraj Redeky na tému Historické počítače. Poviete si „Á, to bude určite nejaká nezáživná nostalgická blbosť“. V žiadnom prípade! Prednáška bola mimoriadne dobre spracovaná, nič jej nechýbalo dokonca sme si aj vyskúšali starý Commodore počítač, pohrali sa s emulátormi, pozreli si hry ktoré na týchto Commodoroch existovali. Jednoznačne jedna z najlepších prednášok!
Záver
Takže, aby som to nejako zakončil. Gameexpo bolo mimoriadne podarenou akciou, ktorá samozrejme mala niektoré muchy s ktorými si budúci rok organizátori určite poradia. Možno by nebolo takisto na škodu si prednášajúcich na začiatok preklepnúť aby nevznikali niektoré trápne situácie kedy sa prednášajúci nevie „vymáčknuť“ apod.
Autor Ashok Úradníček