Fotoaparát SONY CyberShot W270 R pre nenáročných fotografov

Spolu s notebookom SONY VAIO sa mi do rúk dostal aj jeden celkom zaujímavý kompakt spoločnosti SONY. A to konkrétne SONY CyberShot W270R. Nuž a mi si ho spoločne predstavíme.

 

Dizajn

Dizajn tohto elegantného kompaktu je naozaj veľmi jednoduchý a účelný. Na vrchu sa nachádza tlačidlo pre spustenie fotoaparátu. Samotná spúšť fotoaparátu, a jedno zaujímavé tlačidlo ovládajúce funkciu SmileShutter, na ktorú sa pozrieme neskôr. Zadnej strane dominuje celkom veľký 3,5 palcový LCD displej. V pravo hore nájdeme tlačidlá na zoomovanie, pod ním nájdeme tlačidlo na prepínanie režimov. Tesne pod ním tlačidlo play, ktoré sa používa na zapnutie prehliadania fotografií alebo zhotovených videí. Pod týmto tlačidlom sa nachádza multifunkčné tlačidlo na zapnutie makro režimu, blesku a samospúšte. Nuž a úplne na spodnej strane sa nachádzajú tlačidlá pre vyvolanie menu a vymazávanie súborov. Na spodnej strane fotoaparátu nájdete jednak vstup pre špeciálny dátový kábel, a aj slot na akumulátor a už obligátny slot pre SONY Memory Stick Pro Duo. Môj model bol prevedený v jemne bordovej farbe. Samozrejme k dostaniu sú aj iné farby.

DSC_0001

DSC_0006

Optika

Avšak pri fotoaparátoch je dôležitá najmä ich optika. Tento malý kompakt je osadený kvalitným objektívom CarlZeiSS Vario-Tessar. S 5 násobným optickým zoomom. Fotoaparát je ďalej osadený bleskom a 12,1 Megapixelovým chipom. Táto zostava spoločne produkuje fotografie an veľmi dobrej úrovni. Teda aspoň podľa môjho skromného názoru.

DSC_0012

DSC_0017

DSC_0009

Funkcie

Ako som spomínal na začiatku, vo fotoaparáte je okrem iného zabudovaná aj funkcia SmileShutter. Čo táto funkcia konkrétne znamená ? Pred fotografovaním stlačíte na hornej strane fotoaparátu tlačidlo smajlíka, čím sa funkcia aktivuje. Následne fotoaparát osobu odfotí až v prípade keď sa dotyčná osoba usmeje. Neviem síce ako to presne funguje, ale osobne sa domnievam, že funkcia nejako rozpoznáva kontrast farby zubov a zvyšnej farby pleti. Inak si totiž fungovanie tejto funkcie laicky nedokážem vysvetliť. Fotoaparát vie poslúžiť aj ako relatívne slušná náhrada kamery v prípade núdze. Krátku ukážku videa by ste mali vidieť niekde tu na okolo. Ďalšou celkom zaujímavou funkciou je iScene+. Tento režim sa snaží o čo najlepšie odfotografovanie väčšej scény. A ak sa chipu automaticky nepozdáva prvý snímok tak vyhotoví ešte jeden, to len tak pre istotu. Celkom šikovné. Nuž a ako tento kompakt zhodnotiť na záver ?

DSC00543

Fotografované s tretieho poschodia

DSC00532

DSC00555

Bez zoomu

DSC00556

Použitý zoom

Záver

SONY CyberShot W270R je celkom zaujímavý a elegantný kompaktný fotoaparát. Z fotografií a videa rozložených tu na okolo vidno, ž si svoju prácu robí naozaj dobre. Zárukou istej kvality fotografií je aj použitá optika od CarlZeiss, a 12,1 Megapixelový chip. Jediná vec ktorú by som mu možno trocha vyčítal, je že ovládacie prvky sú možno trocha natlačené na seba a niekomu z väčšími prstamy nemusia vyhovovať. Ale inak sa jedná o podarený kúsok vo svojej triede.

A na záver video test 😀