Finetune – Konkurencia pre Last.fm?

Na internetovom nebi sa objavil nový portál, ktorý sa radí medzi hudobné portály a ponúka hudbu na počúvanie. Portál sa nazýva Finetune, a mi sa teraz pozrieme čo sa dá na Finetune vlastne robiť.

Dizajn

Dizajn webu sa nesie presne v duchu web 2.0 služieb. Vládne tu elegantná kombinácia čiernej a modrej farby. Menu sú elegantne a prehľadne rozmiestnené. Viem nie som profesionálny dizajnér aby som hodnotil kvalitu, ale ako na bežného užívateľa na mňa Finetune pôsobí veľmi príjemne. Možno trocha ruší flashové logo, ktorému sa akosi nedá vypnúť zvuk. Ale inak je web po dizajnérskej stránke veľmi pekný.

 

Hudba muzika muzička

Presne to je to o čo na Finetune ide. Web ponúka kvantá hudby na počúvanie v rôznych žánroch. Hudbu môžete vyhľadávať podľa umelca alebo žánru. Poprípade podľa tagov. Alebo si v menu kliknete na Stations, a vyberiete si tú vašu stanicu. Následne sa v okienku kde bolo predtým logo služby objavia tlačidlá play thru web alebo play with external player a prehrávate a prehrávate.

Externý prehrávač

Finetune disponuje od nedávnej doby aj externým prehrávačom, tak ako napríklad konkurenčná služba Last.fm. Prehrávač Finetune má však jednu zvláštnosť. Je to údajne prvá komerčná aplikácia postavená na platforme Adobe Apollo. No neviem či sa dá tomu veriť pretože reklamné oddelenia rady preháňajú. Treba však povedať, že klient je spracovaný veľmi elegantne a dizajnovo sa nesie presne v duchu služby Finetune.

Záver

Vyzerá to tak, že Last.FM dostáva v službe Finetune dôstojného konkurenta. Trochu my tu však chýbajú nástroje ako štatistiky u Last.FM. Ale inak je Finetune celkom dobrá služba a osobne sa mi páči trocha viac ako Last.FM. Uvidíme akým smerom sa poberie ďalší vývoj tejto nádejnej služby