Film Bathory je jednoducho skvelý

Tak dnes som bol znova trocha, ako sa vraví za kultúrou. Konkrétne na novom Jakubiskovom filme Bathory. A môj dojem ? Jednoznačne skvelý film. Je tam od každého troška. Nechýba typická Jakubiskova snovosť , a ani stredoveké konšpirácie, kde ste občas nevedeli kto za koho kope. Samozrejmeskvelá je aj komická dvojka mníchov Polívka a Mádl. Ich hračičky sú prosto geniálne.Exceloval aj Karel Roden v úlohe Thurza. Jednoducho Jakubisko rozhodne nezaprie svoje kvality. Trocha drzovka možno bola, keď dal Francovi Nerovi celkom bezvýznamnú roličku kráľa, ktorý sa za celý film mihol len v pár scénach. Inak strašne sa mi páčilo, že vykreslil grófku, nie ako šialenú vrahyňu, ale ako možnú obeť boja o majetky. Čo je mimochodom celkom uveriteľná teória, keďže v tých časoch sa o majetky viedli kruté boje. Keď ani svätá cirkev nebola v tých dobách tak celkom čistá a už vôbec nie svätá. Prosto ak máte radi historické filmy a ak máte radi aj Jakubiskove diela, rozhodne si film Bathory nenechajte ujsť. Je to skutočne jedinečný zážitok.

 

6 názorov na “Film Bathory je jednoducho skvelý

  1. Celkom dobrý filmík, dobrá kamera, hudba, šermovacie scénky trocha slabé, a Bathorička príliš ľudská a dobrá ako pravdepodobne pôvodne bola, inak pekná herečka, velmi dobrý zvuk môže byť. Stojí za to vidieť.

  2. Ak mate radi gyc – nic proti.Nen preco ma byt financovana z verejnych zdrojov tato fikcia, neviem. Doporucujem knihu Krvava gofka (Dvorak, Kallay).

  3. xyzo presne to som si povedal aj ja na jeho konci pri poslednej scéne. Proste Wow.

  4. Brano, malokto vie, ze kupanie v krvi a ostatne sprostosti su iba vymysel. Dopre sa to predavalo a tak o tom pisali este davno davno, kazdy trochu prihodil a z celkom serioznej historickej osobnosti sa stala krvylacna vrahyna…

Nie je možné pridávať komentáre.