Čo používam pri streamovaní na Twitch

Ako isto viete, vo svojich plánoch na rok 2015, som uvádzal, aj streamovanie toho čo budem hrať, na portál Twitch.tv. Nebudem však súkromníčiť, a rozhodol som sa, že sa s vami podelím o to, aké nástroje používam, a ako som stream spojazdnil,

Internetové pripojenie

Je to hádam jedna z najdôležitejších častí streamovania na akýkoľvek poortál, či web. Pri streamovaní je dôležitý hlavne upload. Čím rýchlejší upload máte, tým kvalitnejšie bude video vášho streamu.

Ja disponujem VDSL pripojením s rýchlosťou uplodu 1,5 Megabit. Poviete si, ako s týmto môžem niečo pozerateľné odstremovať. Nuž áno streamujem síce len v 520p, ale pri použití správneho software je aj takýto stream v pohode sledovateľný.

Software

Verte, skôr než so začal streamovať, vyskúšal som x rôznych programov na toto určených. No a ako najlepšie riešenie z dlhodobého testovania vyšli programy Xsplit. Zámerne hovorím programy, pretože sú dva.

Xsplit broadcaster

Ten je určený na trocha zložitejšie streamovanie, pokojne aj väčších udalostí s moderátormi či pripojeným skype hovorom.

A to s toho dôvodu, že umožňuje mať súčasne zapnutých niekoľko vrstiev grafických prvkov v hre, a pri premium licencii myslím až 12 rôznych preddefinovaných scén. Plus multistream na viac rôznych služieb súčasne.

Xsplit Gamecaster

V podstate sa jedná o upravnený Broadcaster, so zameraním hlavne na samotnú hru. Funguje totiž ako overlay priamo v hre. A tak máte napríklad k dizpozícii okrem iného aj integrovaný Twitch chat. A teda, sa nemusíte starať o ďaľší notebook na ktorom budete odpovedať vašim fanúšikom.

Použitie vecí ako webcamera, či vlastné logo sú samozrejmosťou v oboch spomínaných programoch. Výhodou riešenia od Xsplit je potom fakt, že pripojenie sám zanalyzuje, a zoptimalizuje video tak aby bolo čo najpozerateľnejšie.

Samozrejmosťou  je aj súčasné zaznamenávanie vášho streamu na disk. Čo je však pri použití Twitch vec nepotrebná, keďže si Twitch video môžete exportnúť na váš YouTube kanál.

Twitch samotný

Samotná registrácia na Twitch je otázkou pár sekúnd. A ak sa v dashboarde pobzeráte lepšie nájdete tipy na streamovacie programy priamo od Twitchu.

Pozor, XSplit používa na prihlásenie k Twitch stream serveru vaše užívateľské meno a heslo. Niektoré iné programy však používajú Twitch Stream Key. Ten je uložený priamo na webe Twitchu myslím že pri odporúčaných stremovacích programoch, a zobrazíte si ho jediným kliknutím.

Železo

A čo používam na streamovanie? Nuž je to také klasické piremerné PC dnešnej doby, žiadne extrémne delo.

CPU je Intel Core i3 na 3,3 GHZ. Sekunduje mu 8GB RAM. Webkamera je Logitech HD Pro Webcam C92. Diskov tu máme trocha viac. je tu jeden 650GB a jeden 1TB Western Digital, a ako systémový disk je použitý 256GB SSD disk od Intelu.

Klávesnica je už x ročná Logitech Wave, volant je tak isto z dielne Logitech. Konkrétne sa jedná o model Logitech Driving Force GT. No a všetko završuje myška Logitech G502 a staršie 2+1 reproduktory tak isto od Logitechu a mikrofón Rode Podcaster.

Záver

Takže ako vidno, začať streamovať nie je vôbec zložité. A keď sa už hráte, tak prečo neukázať svetu svoje hráčske umenie, a trocha nepobaviť ľudí. Sám som zvedavý ako budem so svojim streamom úspešný ja. Ale popravde už sa na prvú show celkom teším. Tá sa uskutoční už túto sobotu od 22:00 do 24:00. Všetci ste výtaný.