Chromebook? Pre online cestovateľa skvelá voľba

Priatelia, pred pár dňami som sa pustil do zaujímavého experimentu. Zaobstaral osm si totiž na cesty, 11 palcový Chromebook od spoločnosti Acer. Konkrétne sa jedná o model CB3-131, s 32 GB úložiskom a 2G RAM, ktorý poháňa 2Ghz Celeron procesor.

Chromebook ako zariadenie má niekoľko zvláštností na rozdiel od tradičného Notebooku. Okrem spomenutých vecí ako úložisko, či malá RAM, je to aj klávesnica. Nenájdete na nej žiadne funkčné klávesy, ale horný rad kláves, je špeciálne prispôsobený pre ovládanie Chrome OS.  NA klávesnici nájdete aj jedno veľké tlačildo pre vyhľadávanie, a kapitolou samou o sebe je touchpad.

Ak budete pod touchpadom hľadať klasické tlačidlá, tak vedzte, že tu by ste ich hľadali márne. Tu sa touchpad podobá trocha tomu s Macbookov.  Čo ďalej nájdeme na tele môjho modelu Chromebooku?

 

Na jeho pravej strane nájdeme jeden  USB port a jack na slúchadlá. Na ľavej strane sa nachádza čítačka klasických SD kariet, ďalší USB port, konektor na nabíjanie notebooku, a tak isto HDMI port.

Displej nie je žiadne Full HD delo. Jedná sa len o HD ready rozlíšenie a to konkrétne o rozlíšenie1366 x 768 pixelov. Ale treba si uvedomiť na čo je Chromebook, a potažmo 11 palcový Chromebook určený. No a v tom prípade takýto displej plne postačuje. Nad displejom potom nájdete obligátnu webkameru.

Čo sa týka konektivity nájdeme tu klasicky Bluetooth, či Wifi, ktorá ma však príjemne prekvapila, keďže je tu prítomná v najnovšom ac štandarde, a treba povedať, že Wifi karta pracuje skutočne veľmi svižne.

A ako som sa s týmto strojom zžil? Viete čo? Spočiatku som sa trocha bál, či mi nebude niečo chýbať. Ale keďže som online človek, zisťujem, že mi takýto stroj ako cestovný stroj absolútne vyhovuje.

Ono za každú aplikáciu sa dá dnes nájsť online náhrada. Alebo ok temer za každú. Office riešia Google dokumenty, prípadne online verzia Office priamo od Microsoftu. Facebook, či Twitter sú myslím jasné. A ja ako online tvor a blogger mám tým pádom veci vyriešené.

Čo sa týka prípadného videa, to dnes ľahko nahrám na iPhone a editujem v iMovie, prípadne ho do sveta pustím bez editu takzvane ako prišlo.

Potešila ma veľmi veľká výdrž batérie. Ono bodaj by nie, keď pri Chromebooku má najväčši spotrebu fakt asi len displej. Reálne som notebook od nabíjačky odpojil o 8:30 ráno. A na nete som bol vlastne celú cestu z Bojníc. No a ešte doma o 17:00 mu zostávala nejaká hoďka a pol  na prácu na batérii. Myslím, že čo sa týka batérie, je Chromebook v tomto ohľade celkom dosť WIN WIN.   Takže ak ste online pomerne často, je myslím Chromebook celkom fajn voľba, a ak navyše aj často cestujete, myslím, že nie je o čom.

A  teraz jedna pikoška na záver. Z konferencie Google i/O ktorá sa konalal aj tento rok, totiž vzišla celkom zaujímavá informácia. Nové Chromebooky, medzi ktoré patrí aj môj model, budú schopné spúšťať aj Android aplikácie. Čo bude ešte určite celkom zaujímavé: Na Chromebooku totiž budete môcť používať napríklad aj taký Facebook Messenger, či Snapchat, a to bude potom celkom iná kávička