AirLive G-DUO – Duálny access point

V dnešnej recenzii si predstavíme jeden trocha netradičný access point spoločnosti AirLive, a to  AirLive G-DUO. A čím je tento acess point taký zaujímavý, a torcha iný od tých klasických ? Nuž začneme pekne, ako sa vraví od podlahy.

Balenie a dizajn

Acess point AirLive G-Duo prišiel zabalený v neveľkej krabici. Obsahom balenia bol adaptér, nejaké tieobligátne príručky, dve antény a samotný acess point. Nič viac a nič menej. A ako je na tom access point  čo sa dizajnu týka ?

DSC_0034

DSC_0036

V tomto bode musím AirLive veru pochváliť. AirLive  G-Duo, je totiž naozaj dizajnovo veľmi podarený, štýlový ba nebojím sa povedať, že až aerodinamický AP. Je to úplne niečo iné ako tie klasické škaatuľky na, ktoré sme zvyknutý. Na prednej strane tohto AP sa nachádza sedem led diód. Jedna indikujúca stav napájania AP, dve diódy indikujúce stav WiFi pripojenia, a štiry diódy indikujúce stav LAN portov. Na zadnej strane potom nájdete vstupy pre dve antény, a štyri LAN porty. S toho jeden je kombinovaný LAN/WAN port. Nič viac a nič menej.

DSC_0039

DSC_0038

Sakra nie je tu toho dáko veľa dvojmo ?

Ak sa vám pri čítaní recenzie  doteraz zdalo, že je tu akosi veľa vecí spomenutých dvojmo, veru nemýlite sa. A v dvojitom vypočítavaní budeme pokračovať aj ďalej. Nie nadarmo sa zariadenie nazýva G-DUO.

DSC_0042

Totiž dve antény tu nie sú len tak pre parádu. AirLive G-Duo totiž obsahuje dve nezávislé rádiá, a ako bonus,  je možné ich nastaviť tak, aby ste nemuseli napríklad kupovať, ďalší acces point do vašej siete. Nuž a kombinácie nastavenia AirLive G-Duo sú nasledovné.

WISP + AP

DUAL AP

Client + AP

Gateway + AP

WDS + AP

Ja osobne v svojej sieti používam mód Client + AP, kde rádio 1 hrá úlohu prímača, a príma signál z routra na chodbe. A rádio 2 hrá rolu acces pointu, a vysiela signál ďalej po poschodí domu. A ako prebieha nastavenie ?

Temer dokonalý web admin

Web admin zariadenia AirLive G-DUO, je maximálne prehľadný a jednoduchý. Nebojím sa povedať priam blbuvzdorný. Totiž ešte som pri žiadnom web admine nezažil, aby boli jeho nastavenia a režimy aj elegantne graficky znázornené malou animáciu. Takže po zadaní defaultnej IP adresy, by mohol základné nastavenia zvládať aj relatívne začiatočník v tejto oblasti. Za tento nápad musím AirLive jednozančne pochváliť. Toto sa skutočne nevidí často.

GDUO

G-DUO však disponuje aj ďalšou nemenej zaujímavou vlastnosťou. A tou je Emergency FirmWare uploader. O čo ide ?  Ak ste šikovný, alebo sa nejakým vedením vyššej moci stane že v zariadení odíde firmware, je tu ešte akýsi samostatný mini server, ktorý po špeciálnom reštarte zariadenia umožní nahratie záchranného firmware, a tým obnoví celé zariadenie do pôvodného stavu.

Avšak pri klasickom web admine, sa možnosti manažovania tohto zariadenia zďaleka nekončia. Okrem klasického adminu, je možné zariadenie manažovať aj cez Telnet, SSH, či SNMP protokol. To však odporúčam skôr zbehlejším a skúsenejším administrátorom.

Čo dodať záverom

AirLive G-Duo je určite veľmi zaujímavý duálny acces point, nad ktorým stojí zato pouvažovať hneď z niekoľkých dôvodov. Jednak jeho kúpou ušetríte nákup ďalšieho zariadenia. Po druhé ušetríte kabeláž aj pri napájaní, keďže okrem klasického adaptéru podporuje tento access point aj Power over Ethernet, označované aj PoE, teda napájanie za pomoci LAN kábla. No a v neposlednom rade aj dobre vyzerá, čo môže ukázať jednak na vašom stole, ale aj vo verejných priestranstvách, a po prvotnom nastavení funguje temer okamžite k vašej plnej spokojnosti.