10 otázok pre – odpovedá Samušo – www.samuso.sk

Tak dnes vám prinášam prvú časť seriálu 10 otázok pre.. Nuž a prvý kto sa podujal zodpovedať moje zvedavé otázky bol Samušo, ktorého blog sa na chádza na adrese www.samuso.sk. Nuž teda prajem príjemné čítanie

1. Kedy si začal blogovať

Nie je to tak dávno. Prvý blogspot som zverejnil na mojom starom blogu na SME (http://www.trnka.blog.sme.sk/) v apríli 2005, ale ozajstným webovým denníčkom sa stal až Samoser Solutions. Ten som rozbehal v júli 2006.

2. Aké blogy najradšej čítaš? (myslené autorov)

Toho je veľa. Čistú pasiu mám pri čítaní Blogu není (http://bloguneni.bloguje.cz/), Grgu Pitiča (http://grgapitic.blogspot.com/), Binárneho Ládina (http://binarniladin.bloguje.cz/), Shootyho (http://www.shooty.sk/), Vurderlaka (http://tusom.blogspot.com/), Jána Babaríka (http://babarik.blog.sme.sk/) a Jána Sýkoru (http://jansykora.blog.sme.sk/). Z tých známejších mám v čítačke Pixyho blogy (http://pixy.cz/pixynergia, http://pixy.blog.respekt.cz/, http://schroedinger13.blogspot.com/index.html), Yuhůove blogy (http://dusan.pc-slany.cz/denik.htm a http://www.jakpsatweb.cz/weblog/), Tomáša Bellu a ronyho. A potom ešte množstvo iných zdrojov, kamarátov a kuriozít, na požiadanie zverejním OPML.

3. Počúvaš aj podcasty? Keď ano tak aké?

Jediný podcast čo si vypočujem, je ten váš, čo robíš s depim. Veľmi vás chváliť nebudem, v rozhovore s tebou by to vyzeralo pofidérne, ale musím uznať, že je cítiť ako vás to baví a postupne sa lepšíte.

4. Aký blogovací systém preferuješ?

WordPress, lebo je tak jednoduchý, že ho zvládne aj lama, ako ja. Nedá sa celkom povedať, že by som ho preferoval, lebo ho nemám veľmi s čím porovnávať — ale zase ani prečo meniť. Som s ním spokojný.

5. Ak by si mal na to technické možnosti, prípadne chuť (na to sa ma práve pýtaš) a čas, dal by si sa na video blog?

Asi nie, stačí mi slovo a fotky. Viac ma láka podcasting.

6. Čo robíš, keď práve nepracuješ alebo nesedíš za PC pri písaní postov?

Veľmi rád fotím, rád si zájdem do galérie, do kina, na pivo. Mal by som aj trochu športovať, ale bez vytáčania poviem, že sa mi nechce, lebo sa pri tom vždy potím ako somár v kufri.

7. Akú hudbu si rád vypočuješ?

Toho je strašná spústa, neviem povedať ani žáner. Mám veľmi rád jazz a nápaditú elektroniku, ale aj rock, dobrý pop, čo ja viem. Najlepšie bude pozrieť sa mi do profilu na Last.fm (http://www.last.fm/user/Samuso/charts/), sám som bol z toho prekvapený. Vyskočilo mi napríklad, že mám veľmi rád Hex. Tak som sa s tým musel zmieriť. 🙂

8. Aké filmy máš rád?

Tých je tak veľa, že radšej poviem, aké nemám rád: podľa hollywoodskej šablóny. Vytáča ma, keď už dopredu viem, čo sa stane a keď sa ma film snaží citovo manipulovať prostriedkami, z ktorých sa buď stalo klišé, alebo ktoré predpokladajú diváka s prvou signálnou sústavou.

9.  Aké knihy rád čítaš? A ak, tak čo máš práve rozčítané?

Čítam skoro všetko, čo sa mi dostane do rúk, ale pre nekomplikované potešenie si rád prečítam dobré sci-fi alebo detektívku. Zbožňujem Terryho Pratchetta a Kurta Vonneguta, je to pohľad na svet, v ktorom sa plne nachádzam. Momentálne kvôli škole čítam samú odbornú literatúru, takže mám rozčítanú Shustermanovu Estetiku pragmatizmu (a súčasne asi dve ďalšie). Z beletrie mám zo študijných príčin rozčítaného Coelhovho Alchymistu, je to nádherný príklad gýča, ktorý sa tvári ako umenie.

10. Ako vidíš budúcnosť  blogovania?

Dobre. Blogovať bude čoraz viac ľudí, takže budeme mať menej jednookých medzi slepými a bude z čoho vyberať. Pokladám to však skôr za moje zbožné želanie, než za serióznu prognózu