10 otázok pre – odpovedá Juraj Grečnár – www.grecnar.sk

Uha ani som si nemyslel, že seriál rozhovorov z bloggermi sa tak zapáči a v priebehu dňa my na otázky odpíšu dvaja ľudia. Takže ďalším, ktorý ochotne zodpovedal moje všetečné desatoro, je Juraj Grečnár známy tiež pod prezívkou JuRoot. Nuž a tu sú jeho odpovede.

1. Kedy si začal blogovať?

Blogovať som začal v prvý deň na strednej škole. Ľahšie sa to tak pamätá. Takže to bolo v septembri 2005. Spočiatku to boli len malé postrehy z môjho života, až v poslednom čase sa snažím robiť to, čo chápeme pod pojmom „blogovať“.

2. Aké blogy najradšej čítaš? (myslené autorov)

Nie je ich veľa. Teda, nie veľa stabilných. Som veľmi prelietavý, čo sa týka čítania blogov. Ale pravidelne čítam najmä Pjotrov Sieťook (www.sietook.org), NonSense Miša Slančíka (www.nonsense.sk), Depiho (www.depi.sk) a Samušov blog (www.samuso.sk).

3. Počúvaš aj podcasty? Keď ano tak aké?

Počúvam podcast. Jeden. Mne to stačí. Ktorý? Samozrejme, Weekendcast.

4. Aký blogovací systém preferuješ?

WordPress. Kedysi som skúšal Nucleus, avšak časom prestal spĺňať moje požiadavky (asi som príliš náročný, nejak sa s tým vnútorne vysporiadam). WordPress mi (teraz) poskytuje dostatočné možnosti pre sebarealizáciu. A čo je podstatné, ak mi tam niečo chýba, vyrieši to plugin alebo chvíľa skúmania kódu.

5. Ak by si mal na to technické možnosti, prípadne chuť a čas dal by si sa na video blog?

Jednoznačne áno. Teraz možno prezradím viac, ako by som mal, ale u mňa sa k niečomu takému pomaly schyľuje.

6. Čo robíš, keď práve nepracuješ alebo nesedíš za PC pri písaní postov?

V tom prípade som buď v škole (trávim tam veľké množstvo času, aj mimo klasického vyučovania), v Kríži (http://www.kamnapivo.sk/pivodb/zilina/1035/) alebo niekde v Žiline a okolí.

7. Akú hudbu si rád vypočuješ?

Nech Last.fm hovorí. 🙂 Otvorene priznám, najviac obľubujem dva protichodné štýly. Konkrétne gospel a hip-hop. A rád to dopĺňam nejakou elektronickou hudbou (trance, techno) a občasne niečim popovým.

8. Aké filmy máš rád?

Pri filmoch nemám vyhradenú oblasť. Keď ma zaujme nejaký film, je mi jedno, či ide o komédiu alebo cestopis. V poslednej dobe ma zaujal napríklad film Hooligans (http://www.csfd.cz/film/165807-hooligans/) alebo Amadeus (http://www.csfd.cz/film/2971-amadeus/). Sem by som ešte rád pridal obľúbené seriály – Monk, Frasier a The Simpsons.

9. Aké knihy rád čítaš? A ak tak čo máš práve rozčítané?

Sci-fi, odborné, detektívky, historické. Viac k tomu dodám asi len toľko, že k tomu nemám čo dodať.

10. Ako vidíš budúcnosť blogovania?

Blízku či vzdialenú? Ak blízku, tak veľmi pozitívne. Teraz je v móde, keď informujú bežní ľudia, nie len oficiálne médiá. Na Slovensku sme sa dlho „tešili“ neslobode slova. Momentálne získavajú blogeri priestor vo verejnom živote, čo je prospešné. Rovnako prospešné je aj postupné rozširovanie blogerskej obce. Avšak neskôr, keď sa „premnožíme“ to môže mať aj negatívne dôsledky. Aj blogeri sú len ľudia (v dobrom aj zlom) a to hovorí za všetko.